Заповідник Діяльність Офіційні документи Громадянам Карти Флора Фауна Контакти Новини Фото Гідрологічні об'єкти «Врятуємо рись!» Наші партнери
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve


Revival of the pristine nature of Polissya

КОЛИ ЛИСТЯ Й ТРАВА СТАЮТЬ ОТРУТОЮ
24.10.2019

Така чарівна осінь, хоч картини малюй. Невже це полум’яніюче різнобарв’я може бути небезпечним? Ще й як! От тільки відбувається це за участі людини. І саме восени, коли селяни, фермери та й просто хазяйновиті (як вони думають) власники присадибних ділянок спалюють всі рослинні рештки і, особливо, гори листя, що облітає саме у цю пору.

Як стверджують фахівці, під час згоряння однієї тонни рослинних залишків, у повітря вивільняється приблизно 9 кг (!) мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук. А ще з тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин.

Щоправда, це не єдина, проте одна суттєвих причин, чому в останні дні над Україною загалом і Київською областю зокрема спостерігається своєрідна хмара, що містить різні забруднюючі речовини, однією з яких є небезпечний монооксид вуглецю (СО), відомий як чадний газ.
До проблеми людської безвідповідальності, безкарності й екологічного невігластва додались ще дві: погодні умови – антициклон з відсутністю вітрів та тумани, що притримують повітря зі шкідливими викидами, та масове горіння торфовищ. Наприклад, останнє загорання зафіксовано поблизу села Феневичі Іванківського району на площі 5 гектарів.

Та якщо над появою двох останніх проблем людина влади не має, то перша – цілковито її вина. Масштаби паління листя й трави – величезні. Мало красоти у вечірніх краєвидах, оповитих димами та смогами. Зате шкода для здоров’я, особливо, дітей – величезна.

Звісно, найкращий спосіб боротьби з таким печерним підходом до знищення рослинних решток (є ж інший корисний спосіб – компостування!) – великі штрафи та увага до цієї проблеми правоохоронних структур. Але поки цього нема, звертаємось до свідомості та елементарного почуття самозбереження громадян: не паліть листя, огудину з городів чи суху траву! По суті, перетворюючи їх на отруту, ви влаштовуєте «газову атаку» самі собі.


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua