Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник


Відродження первозданної природи Полісся
Чорнобильський заповідник

КОЛИ ЛИСТЯ Й ТРАВА СТАЮТЬ ОТРУТОЮ
24.10.2019

Така чарівна осінь, хоч картини малюй. Невже це полум’яніюче різнобарв’я може бути небезпечним? Ще й як! От тільки відбувається це за участі людини. І саме восени, коли селяни, фермери та й просто хазяйновиті (як вони думають) власники присадибних ділянок спалюють всі рослинні рештки і, особливо, гори листя, що облітає саме у цю пору.

Як стверджують фахівці, під час згоряння однієї тонни рослинних залишків, у повітря вивільняється приблизно 9 кг (!) мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук. А ще з тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин.

Щоправда, це не єдина, проте одна суттєвих причин, чому в останні дні над Україною загалом і Київською областю зокрема спостерігається своєрідна хмара, що містить різні забруднюючі речовини, однією з яких є небезпечний монооксид вуглецю (СО), відомий як чадний газ.
До проблеми людської безвідповідальності, безкарності й екологічного невігластва додались ще дві: погодні умови – антициклон з відсутністю вітрів та тумани, що притримують повітря зі шкідливими викидами, та масове горіння торфовищ. Наприклад, останнє загорання зафіксовано поблизу села Феневичі Іванківського району на площі 5 гектарів.

Та якщо над появою двох останніх проблем людина влади не має, то перша – цілковито її вина. Масштаби паління листя й трави – величезні. Мало красоти у вечірніх краєвидах, оповитих димами та смогами. Зате шкода для здоров’я, особливо, дітей – величезна.

Звісно, найкращий спосіб боротьби з таким печерним підходом до знищення рослинних решток (є ж інший корисний спосіб – компостування!) – великі штрафи та увага до цієї проблеми правоохоронних структур. Але поки цього нема, звертаємось до свідомості та елементарного почуття самозбереження громадян: не паліть листя, огудину з городів чи суху траву! По суті, перетворюючи їх на отруту, ви влаштовуєте «газову атаку» самі собі.


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua