Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Пропозиції Контакти Новини ми у facebook

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник

ГОРЛИЦЯ ЗВИЧАЙНА: ПТАХ ЩАСТЯ СТАВ ПТАХОМ РОКУ
30.03.2020

Щороку Українське товариство охорони птахів представляє певного птаха як символ року. Птахом 2020 року було обрано горлицю звичайну.

Наукова видова назва горлиці звичайної - Streptopelia turtur. Друге слово передає звуки пісні горлиці «тур-турр, руурр-руур», які пташка ціле літо виводить серед буйної рослинності.

Горлиця звичайна – найменший представник ряду голубоподібних. Довжина його тіла сягає 26-28 см, розмах крил – 47-53, вага – 120-200 г.

Ці птахи є перелітними. Від квітня по вересень їх можна спостерігати майже по всій Україні, окрім високогірських районів Карпат. На зиму птахи відлітають до Центральної та Південної Африки. Оскільки птахи не збираються у великі зграї, то приліт та відліт птахів проходить непомітно.

Цікавий факт: під час міграцій горлиця звичайна за один політ може здолати до 700 кілометрів при швидкості близько 60 км/год.

На відміну від багатьох голубиних родичів, які полюбляють селитися ближче до людей, горлиця звичайна селиться в лісах, та ближче до узлісь, в чагарниках та широких лісосмугах. Іноді птаха можна помітити біля водойми у прибережних очеретах.

Прилітаючи із зимівлі, горлиці тримаються поодинці або парами, іноді можна побачити невелику їхню зграйку. У пошуках пари самці воркують, у польотах, виписуючи дуги, голосно лопотять крильми. Після утворення пар, серед густих розгалужень гілок дерев та високих кущів, горлиці починають будувати гнізда, в яких у травні буде відкладено два яйця. Кладку насиджують обидва птахи. Насиджування триває 13-14 діб. Пташенята, яких вигодовують самець і самка, швидко виростають. Менше ніж через три тижні вони стають льотними й до початку липня залишають гнізда, кочуючи по полях і луках у пошуках поживи.

Горлиці звичайні живляться насінням диких і культурних рослин, нерідко насінням дерев. Полюбляють птахи харчуватися й дрібними наземними молюсками, а от комахами – не дуже.

Чисельність горлиці звичайної на більшій частині європейського ареалу скорочується. Причина - використання гербіцидів у сільському господарстві, видозміна традиційних ландшафтів, активне полювання в міграційний період у країнах Середземномор’я та на зимівлях у Африці.

За даними орнітологів, з 1980-х років популяція горлиці звичайної скоротилася майже на 60%. І це при тому, що цьому птаху приділено велику увагу в усній народній творчості, поезії, де прославляється любов, ніжність і вірність горлиць. На поштових марках багатьох європейських країн можна зустріти зображення цього елегантного і вразливого птаха.

Горлиця звичайна перебуває під захистом конвенції CITES, Бонської конвенції та Директиви ЄС про захист диких птахів.


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua