Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Пропозиції Контакти Новини ми у facebook

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник


02.04.2020

Рись євразійська (Lynx lynx L.) - типовий представник фауни Чорнобильського заповідника, один із представників Червоної книги України зі статусом «рідкісний вид».

У минулі часи рись – це звичайний звір Полісся, але внаслідок зведення лісів і прямого переслідування тварини людиною ще в ХІХ ст. став рідкісним, а на початок ХХ ст. зовсім зник. Про повернення рисі в наші ліси стали говорити лише в останнє десятиріччя. Фото- та відеозйомки встановлених пасток дозволяють стверджувати, що цей рідкісний вид повернувся до своїх місць. Фахівці припускають, що на території Заповідника перебуває близько 100 особин звіра. Великі його угрупування спостерігали в районі сіл Старі Шепеличі, Чистогаловка, Вільча, Денисовичі, Паришів, Ладижичі, Теремці.

Фахівці до сих пір дискутують щодо походження назви тварини латинською мовою «Lynx». Одні доводять, що від слова «світитися», «світло». Інші – від слова «сміх». Як би там не було, та обидві версії прийнятні, адже ця кішка має надто гострий зір, а її крик нагадує зловісний регіт.

Рись –  дуже прудкий і ефективний хижак, який відіграє важливу роль в екосистемах наших лісів - запобігає надмірному поширенню травоїдних (косуль, сарн, зайців). Ці кішки прекрасно лазять по деревах, скелях, відмінно плавають, здійснюють довгі переходи. Їхні стрибки сягають 4 м у довжину. А от що рисі нападають, стрибаючи з дерев, то все вигадки. Завдяки «китицям» на вухах, тварина має неймовірний слух: вона може почути кроки людини за кілька кілометрів.

Рисі за своєю природою – одинаки. Кожен має свою ділянку території, але ділянки самців є суміжними з двома-трьома ділянками самок. Іноді тварини влаштовують зустрічі, на яких вони обнюхують один одного та досить сильно стукаються лобами, ведуть певні «розмови» на тільки їм зрозумілій мові.

Для людини рись не становить жодної небезпеки. Поодинокі випадки нападів хижака спровоковані самою людиною. Переслідуючи його по «гарячих» слідах, можна чекати нападу із засідки. Як усі хижаки, рись небезпечна, якщо опинитися поряд з її малюками.


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua