Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Пропозиції Контакти Новини ми у facebook


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник

ОРЛАН-БІЛОХВІСТ – МИСЛИВЕЦЬ І РИБАЛКА
15.05.2020

Якщо уважно придивитись на всохлі стовбури дерев над великими водоймами, на них можна помітити великого птаха, який пильно вистежує свою здобич. Це орлан-білохвіст – один із найвеличніших представників фауни Чорнобильського заповідника і один з найбільших хижих птахів України та Європи.

Його ще називають морським орлом, річковим орлом, орлом-рибалкою просто білохвостом. Або навіть «літаючою ковдрою», «літаючим килимом», «літаючими дверима», адже розмах крил цього птаха може сягати 2,5 м.

Самці та самки орлана відрізняються лише за величиною (довжина тіла – до 98 см) та вагою (до 7 кг) тіла: самки більші. Забарвлення пари однакове. Дорослий птах має буре оперення, верхня частина тіла світліша за нижню.

Найцікавішим елементом оперення тіла є хвіст. У перші роки життя в орлана-білохвоста світлі плями на хвості практично непомітні. Лише десь на четвертому- п’ятому році хвіст біліє. На краю хвоста поступово зменшується темний контур, а на сьомому році хвіст майже повністю білий – орлан постає у всій своїй красі. З віком голова та передня частина тіла орланів світлішають – птах покривається шляхетною
сивиною.

Молоді птахи мають темно-коричневе забарвлення всього тіла, через що їх часто плутають з підорликами та беркутами.

Основною їжею для орлана є риба, яку він вихоплює лапами з води. Орлан-білохвіст може вирвати з води рибину вагою до 5 кг. Полює він і на водоплавних птахів. Якщо ті пірнають, помітивши ворога, білохвіст чекає на їх появу й буде заганяти під воду здобич доти, поки та не втомиться.

Полюбляє орлан харчуватися падаллю – особливо взимку, коли водойми покриваються кригою. Тоді птахи патрулюють над лісами, шукаючи місця загибелі тварин, переважно після вдалих полювань ссавців-хижаків. Орлан вистежує зайців, може вполювати тетерука, лелеку, чаплю. Не гребує й їжаками, чиї гострі колючки не перешкода для птаха.

Орлани-білохвости живуть до 30 років. Розмножуються ці велетні досить повільно, як і будь-яка велика хижа тварина. Статева зрілість у птахів настає після чотирьох років. Орлани — моногамні птахи. Живуть одинокими парами.

На території Чорнобильського заповідника гніздиться близько 10 пар орлана-білохвоста. Окрім того, через територію мігрують ще близько 50 птахів. Тут вони почувають себе комфортно. Величезна територія,
умови та кормова база відповідають біологічним потребам орлана-білохвоста – птаха, який здавна був невід’ємним елементом природи нашого краю, володарем поліського неба.


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua