Tel: +38 (044) 275-01-88
Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua

Еколого-просвітницька діяльність

 
СЕМІНАР НА ПРИРОДІ: МАРШРУТ ПРОКЛАДЕНО
 Правду кажуть: краще один раз побачити, ніж сто разів почути…Плануючи виїзний семінар з педагогами природничого циклу, ми зрозуміли, що така форма групових занять буде найефективнішою не в закритому приміщенні, а  під відкритим небом. Там, де наочно можна побачити, а, інколи, й доторкнутися не лише до живої природи, а й до предметів людської історії, створених у взаємодії з навколишнім світом.Аби виїзний семінар був найбільш доцільним і пізнавальним, на днях співробітники нашого Заповідника проклали на його території конкретний маршрут, по якому і рухатимуться учасники спільного навчання.

Вчителі матимуть змогу спостерігати за місцевими ландшафтами; побачити, з одного боку,  як аварія на ЧАЕС вплинула на екосистеми зони, а з іншого, як за останні десятиліття природа зуміла тут відродитись і, навіть, примножитись.

А якщо пощастить, то біля колишнього села Черевач побачити котрогось з представників тваринного царства. Найбільш вірогідно – коней Пржевальського, які виходять ближче до дороги попастися на привіллі…

Крім природніх об’єктів на території колишнього Чорнобильського району,  учасники семінару ознайомляться з пам’ятками великої історико-культурної спадщини Поліського регіону. Наприклад, де ще можна побачити музейну експозицію з сотень давніх речей старовинного (й не дуже) вжитку – від археологічних знахідок та предметів для обробки деревини, ткацтва, рибальства, полювання, різьблення, бджільництва тощо до численних особистих фото й документів, зібраних багатьма науково-етнографічними експедиціями після Чорнобильської катастрофи? Така експозиція є саме в м. Чорнобиль.

Тож будьте певні: захоплення від цікавого й неординарного семінару під відкритим небом  вам стовідсотково гарантовані.

Деталі – в наступних публікаціях.


 

ОСІНЬ: ЗАГРОЗИ ПОЖЕЖ НЕ ЗНИКАЮТЬ
Літо добігає кінця. Ось і осінь – на порозі. Здавалось би, можна менше непокоїтись з приводу загрози виникнення пожеж, їх небезпеку для довкілля та шкоду для людського здоров’я. На жаль, практика показує протилежне
.
Саме в ранню осінню пору через спалювання сухостою, трави, городнього бур’яну, опалого листя зростають і ризики розповсюдження некерованого вогню. Щороку восени ми спостерігаємо, як на полях, сіножатях, вздовж доріг, поблизу сіл і міст рухаються вогняні “фронти”, які знищують на своєму шляху все живе. Полегшуючи собі таким чином працю, люди не задумуються, якої величезної шкоди вони завдають навколишньому середовищу.Ця шкода – багатопланова. Адже полум’я пожеж вбиває тварин, які часто не встигають утекти із зони ураження; знищує корисних комах, які є біологічною зброєю у боротьбі зі шкідниками. Вогонь руйнує грунтовий покрив, для відновлення якого потрібен не один рік. Під час підпалу сухої трави нерідко загораються торфовища, і тоді рятувальникам тижнями доводиться гасити ці небезпечні підземні вогнища. А якщо пожежа добирається до лісових масивів, опісля залишаються тільки сірі згарища…
Більше того, спалювання рослинних решток помітно підриває людське здоров’я!
Чи знаєте ви, що тонна тліючого листя виділяє 30 кілограмів чадного газу (він зв’язується з гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин організму) та кілька кілограмів мікрочастинок диму? Крім чадного газу, до складу диму від спалювання трави та листя входять окиси азоту, важкі метали і низка канцерогенних сполук…Існують й інші загрози через спалювання листя й сухої трави. Наприклад, у туманні дні дим від вогнищ може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод. Окрім того, потрапляючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. А ще – задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.Важливий момент: у процесі горіння сухої рослинності дим може виступати переносником радіонуклідів. А це призводить до вторинного забруднення територій і, зрозуміло, негативно впливає на здоров’я людей, які перебувають у зоні його розповсюдження.Звертаючись до вашої самосвідомості й почуття відповідальності, одночасно нагадуємо: спалювання опалого листя заборонено законом!Про це свідчать статті 16 і 22 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».До речі, кожен з нас має законне право боротись із несанкціонованим спалюванням сухотрав’я і рослинних залишків. Адже ст. 50 Конституції України гарантує безпечне для життя і здоров’я довкілля кожному українцю.
За самовільне випалювання рослинності або її залишків українським законодавством передбачено покарання у вигляді накладення штрафу: на громадян – у розмірі від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто, від 170 до 340 грн.), а на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів (від 850 до 1190 грн).

Якщо ви помітили горіння сухої трави – спробуйте самотужки його ліквідувати. У випадках значного поширення пожежі – негайно повідомте про займання за номером “101”.

Можливо, в декого виникне запитання: «А що ж  робити з опалим та зібраним листям?».  Відповідь науковців: «Найбільш «дружнім» у відношенні до довкілля є компостування опалого листя». Також законодавством передбачена можливість укладання договорів на його вивезення зі спеціалізованими організаціями.

Шановні українці! Будьте господарями своєї рідної землі! Бережіть своє майно та природу!

До уваги жителів Іванківського та Поліського районів!  

Самовільне спалювання опалого листя й трави, необережне поводження з вогнем може спричинити виникнення пожеж на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, кордони якого прилягають до ваших районів. Некерований вогонь може призвести до непоправних наслідків в його природніх екосистемах. Тому будьте обережними і пильними!