ОСІНЬ: ЗАГРОЗИ ПОЖЕЖ НЕ ЗНИКАЮТЬ

Літо добігає кінця. Ось і осінь – на порозі. Здавалось би, можна менше непокоїтись з приводу загрози виникнення пожеж, їх небезпеку для довкілля та шкоду для людського здоров’я. На жаль, практика показує протилежне Саме в ранню осінню пору через спалювання сухостою, трави, городнього бур’яну, опалого листя зростають і ризики розповсюдження некерованого вогню. Щороку восени ми спостерігаємо, як на полях, сіножатях, вздовж доріг, поблизу сіл і міст рухаються вогняні “фронти”, які знищують на своєму шляху все живе. Полегшуючи собі таким чином працю, люди не задумуються, якої величезної шкоди вони завдають навколишньому середовищу.Ця шкода – багатопланова. Адже полум’я пожеж вбиває тварин, які часто не встигають утекти із зони ураження; знищує корисних комах, які є біологічною зброєю у боротьбі зі шкідниками. Вогонь руйнує грунтовий покрив, для відновлення якого потрібен не один рік. Під час підпалу сухої трави нерідко загораються торфовища, і тоді рятувальникам тижнями доводиться гасити ці небезпечні підземні вогнища. А якщо пожежа добирається до лісових масивів, опісля залишаються тільки сірі згарища…
Більше того, спалювання рослинних решток помітно підриває людське здоров’я!
Чи знаєте ви, що тонна тліючого листя виділяє 30 кілограмів чадного газу (він зв’язується з гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин організму) та кілька кілограмів мікрочастинок диму? Крім чадного газу, до складу диму від спалювання трави та листя входять окиси азоту, важкі метали і низка канцерогенних сполук…Існують й інші загрози через спалювання листя й сухої трави. Наприклад, у туманні дні дим від вогнищ може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод. Окрім того, потрапляючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. А ще – задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.Важливий момент: у процесі горіння сухої рослинності дим може виступати переносником радіонуклідів. А це призводить до вторинного забруднення територій і, зрозуміло, негативно впливає на здоров’я людей, які перебувають у зоні його розповсюдження.Звертаючись до вашої самосвідомості й почуття відповідальності, одночасно нагадуємо: спалювання опалого листя заборонено законом!Про це свідчать статті 16 і 22 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».До речі, кожен з нас має законне право боротись із несанкціонованим спалюванням сухотрав’я і рослинних залишків. Адже ст. 50 Конституції України гарантує безпечне для життя і здоров’я довкілля кожному українцю.
За самовільне випалювання рослинності або її залишків українським законодавством передбачено покарання у вигляді накладення штрафу: на громадян – у розмірі від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто, від 170 до 340 грн.), а на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів (від 850 до 1190 грн).

Якщо ви помітили горіння сухої трави – спробуйте самотужки його ліквідувати. У випадках значного поширення пожежі – негайно повідомте про займання за номером “101”.

Можливо, в декого виникне запитання: «А що ж  робити з опалим та зібраним листям?».  Відповідь науковців: «Найбільш «дружнім» у відношенні до довкілля є компостування опалого листя». Також законодавством передбачена можливість укладання договорів на його вивезення зі спеціалізованими організаціями.

Шановні українці! Будьте господарями своєї рідної землі! Бережіть своє майно та природу!

До уваги жителів Іванківського та Поліського районів!  

Самовільне спалювання опалого листя й трави, необережне поводження з вогнем може спричинити виникнення пожеж на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, кордони якого прилягають до ваших районів. Некерований вогонь може призвести до непоправних наслідків в його природніх екосистемах. Тому будьте обережними і пильними!