Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Як звірі зиму зимували?

Непросто зимували. Сніги. Морози. Травоїдні корови, коні, олені змушені були добувати їжу з-під снігу.
Та якщо коні й олені здатні розгрібати сніг копитами, то корови й бики не можуть стояти на трьох ногах, а тому розгрібають сніг мордою, а це не дуже зручно. От лосі, з довгими ногами та раціоном з гіллячкового корму, почували себе дуже комфортно.
Проаналізувавши чимало слідів копитних на заповідній території, науковці Чорнобильського заповідника дійшли висновку, що зимівля тварин минула задовільно: ні олені, ні, особливо, здичавілі корови з голоду не загинули.
Фахівці не помітили і вкрай знесилених звірів. Так, інколи вони голодували, а кількість виділених екскрементів за добу була меншою, ніж зазвичай. Однак не тільки пересічні громадяни, але й науковці часто допускають помилку, коли стверджують, що чисельність якогось виду обмежується екстремальними погодними умовами зимівлі чи нестачею в цей період корму.
Подібні проблеми часто запрограмовані в екології виду. Саме для цього тварини накопичують на зиму запаси жиру, що дає змогу їм без особливих проблем пережити складну зиму. Це підтверджують результати цьогорічної зимівлі звірів у Заповіднику.
Жир є не тільки захистом від холоду, але й ефективним обігрівачем тіла, котрий здатний при розпаді виділяти багато тепла.
У літню спеку зайві кілограми диким тваринам зовсім не потрібні. Ті, хто вийшов з зимівлі з запасами жиру, весною харчуватиметься менше. Виснажені, дещо худі тварини, молодь і вагітні самиці після сніготанення будуть, навпаки, активно харчуватись, набирати вагу.
Після морозів візуально добре видно, що жирові запаси у оленів і здичавілої великої рогатої худоби зменшились. Трохи худеньким виглядає і молодняк, хоч дві мамки-корови ще на початку зими підгодовували телят молоком.
Та попереду – весна, тепло, і копитні швидко відновлять свою форму.


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua