Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Майстер-клас із виготовлення зернових годівничок для птахів

Тема. Годівничка – пташина їдальня.

Мета. Націлити дітей на необхідність допомоги птахам взимку. Заохотити до виготовлення і вивішування годівниць, підкормки птахів і спостереження за ними. Розвивати інтерес і любов до живої природи. Виховувати творчі здібності, відповідальність за доручену справу.

Обладнання. Малюнки з зображенням птахів, шаблони для годівничок-«пряників», насіння, зерно, клейстер, пензлі, мотузка.

Заняття розраховане на дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Хід заходу

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

– Подивіться у вікно. Сьогодні надворі холодно. З дерев та кущів опало листя. Незабаром все буде вкрите снігом – і земля, і дахи будинків. Взимку всі намагаються сховатися від морозу, холодного крижаного вітру, і кожен по-своєму пристосувався зимувати.

Наш захід незвичайний. Про що він, ви здогадаєтеся, коли відгадаєте загадку.

Що двічі родиться: вперше – гладеньке

А вдруге – пухкеньке. (Птах)

– Що ви знаєте про птахів?

– Яких птахів називають перелітними?

– Чому вони відлітають?

– Яких птахів називаємо зимуючими?

– Які птахи восени наближаються до людських осель?

– Чому?

ІІІ. Розповідь про пташок.

Сьогодні поговоримо про пташок, які залишилися зимувати в наших краях.

Загадка 1.Сіренький, моторний,

на соняшник сів,

надзьобався добре

й далі полетів…(Горобчик)

Горобці – маленькі сіренькі пташки. Взимку вони настовбурчилися, розпушилися, стали схожі на м’ячики. Стрибають по снігу, збирають крихти хліба, різне насіннячко та зерно.

Загадка 2. Жовті груди маю

І за день стільки комах зїдаю,

Скільки важу сама… (Синичка)

У синички ошатна жовта сорочка, чорна краватка, зеленкувата спинка, яскраво-білі щічки, на голові чорна шапочка. Синичка дуже рухлива. Причепившись до найтоншої гілочки, вона може повисати вниз головою. Це можливо тому, що у неї довгі пальці на лапках. Гострим довгим дзьобиком синиця дістає з тріщин на деревах для себе поживу – комах, личинки. Синиця лісова пташка, але взимку вона перебирається ближче до людських осель, тому що там легше знайти їжу. Взимку вони їдять насіння, зернята та дуже полюбляють ласувати несолоним салом.

Загадка 3. Подивися у дворі

В чорних шапочках птахи

Ще й червоні  фартушки

Одягли собі пташки…(Снігурі)

Снігурі – червоногруді пташки з чорною шапочкою на голові. Прилітають до нас з далекої півночі. Взимку їдять різні ягоди, бруньки дерев, насіння бур’янів. Коротким і товстим дзьобом снігурі вправно вилущують насіння ясена, горобини. Гніздяться у хвойних густих лісах. Снігурі довірливі, неквапливі птахи. Тому часто прилітають до годівничок поласувати чимось смачненьким.

Загадка 4. Вірно людям я служу

Їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю… (Дятел)

Дятел – птах середніх розмірів. Зверху його тіло чорне, з двома великими білими плямами на плечах. На крилах і крайніх перах хвоста – поперечні білі смужки. У молодих птахів на голові червона шапочка. Живиться переважно комахами, взимку, коли комах немає – насінням хвойних дерев, полюбляє також насіння соняшника та гарбуза, льону та кунжуту. Тому його також іноді можна побачити біля годівничок.

Для птахів взимку найстрашніше – голод. За короткий зимовий день птахи ледве встигають знайти собі їжу. Під час ожеледиці на снігу та гілках дерев утворюються льодові кірки, які ускладнюють птахам добування корму. В зимову холоднечу голодні і знеможені птахи легко замерзають. Під час суворої зими з десяти синиць виживає тільки одна. Тому необхідно допомогти птахам в цей важкий для них час. А допомогти ми можемо виготовивши годівниці та постійно поповнювати їх поживним кормом. Щоб краще запамʼятати чим саме можна підгодовувати птахів взимку та які продукти заборонено залишати в годівничках, давайте складемо разом  ”пташине менюˮ

 Меню пташиної їдальні:

 

Насіння соняшника, просо, овес, насіння гарбуза,  геркулесова крупа, пшениця, кукурудза, пшоно і навіть несолоне сало, яке особливо люблять подзьобати синиці. Крихти сухого пшеничного хліба допустимі.

Птахи, які прилітають до нас взимку — снігурі, омелюхи люблять грона калини, бузини і горобини.

Горіхи всіх видів, родзинки, ягоди – це найкращі ласощі для більшості птахів, деякі полюбляють фрукти, яблука.

Наша мета не забувати підсипати корм частіше. Підгодівля птахів зимою – це шлях допомоги пернатим друзям.

НЕ МОЖНА: чорний хліб, сирий рис, солоні сухарики, солоні горішки, чіпси.

ІІІ. Майстер-клас  «Дружні  майстри»

  1. Виготовлення годівничок – «пряників» для пташок.

Якщо у вас немає можливості зробити звичайну годівничку, то пропоную навчитися робити смачні «пряники» для птахів. Перед вами шаблони «пряників». Ми їх намажемо клейстером і викладемо на них різне зерно та насіння. Прив’яжемо стрічку, щоб повісити на гілочку і запропонуємо такий гостинець пташкам .

  1. Створення колективної пам’ятки для роботи

(Клейстер – це клей виготовлений із борошна і води).

(Ні, бо пташки можуть отруїтися)

  1. Встановлення правил послідовності роботи:

В якому порядку ми будемо виконувати нашу роботу?

  1. Визначення правил користування клейстером:
  1. Практична робота з виготовлення гостинців для птахів.
  2. За необхідності надаю допомогу.

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua