Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve

Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження

Інформаційна довідка щодо стану реалізації проекту ГЕФ/ЮНЕП «Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження»

 

Донор – ГЕФ/ЮНЕП (Глобальний екологічний фонд через Програму ООН з навколишнього середовища;

Бенефіціар – Міністерство екології та природних ресурсів та Державне агентство України з управління зоною відчуження;

Реципієнт – Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник;

Ціль проекту – посилення збереження та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям на лісових та нелісових землях Чорнобильської зони відчуження;

Термін дій проекту – 26.02.2015-01.06.2024. Заповідником розпочато діяльність у 2017 році.

2015-2017 роки:

  1. Здійснено оцінку стану та розвитку ландшафтів і біорізноманіття на території Чорнобильської зони відчуження (ЧЗВ) із поглибленим аналізом флори та фауни;
  2. Здійснено оцінку розподілу радіонуклідів і впливу промислових об'єктів в Чорнобильській зоні відчуження;

2017-2020 роки:

  1. Розроблено проект організації території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника та охорони його природних комплексів (менеджмент план Заповідника), який затверджено наказом Міндовкілля
    від 09.11.2021 № 737;
  2. Розроблено проект землеустрою Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.09.2022 № 799;
  3. Розроблено план управління пожежами та систему підтримки прийняття рішень щодо попередження, раннього реагування та радіологічного-безпечного гасіння лісових пожеж у зоні відчуження;
  4. Створено Кризовий центр в зоні відчуження, який укомплектовано сучасним облданням для моінтрингу ситуації в Чорнобильській зоні відчуження (було зруйновано під час військової агресії рф);

2023  рік: 

  1. Проведено низку екопросвітницьких заходів: семінари, конференції, конкурси. Крім того проведено міжнародну конференцію щодо обрахування збитків нанесених об’єктам природно-заповідного фонду внаслідок агресії російської федерації із залученням міжнародних експертів;
  2. Започатковано створення геоінформаційного порталу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, де акумульовано результати наукових досліджень з вивчення флори та фауни, ландшафтного різноманіття, радіаційного моніторингу, а також досліджень водних об’єктів зони відчуження починаючи з 1986 року – аварії на Чорнобильській АЕС. Завершення робіт заплановано у 2024 році.


Під час реалізації спільного з ГЕФ/ЮНЕП проєкту нашими партнерами стали:

-         Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБІП);

-         Український науково-дослідний інститут сільськогосподарської радіології;

-         Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів і радіоекології;

-         Український науково-дослідний інститут сільськогосподарської радіології;

-         Регіональний східноєвропейський центр моніторингу пожеж;

-         ТОВ «Інститут радіаційних вимірювань та розробок»;

-         ТОВ «Центр екологічного управління»;

-         ТОВ «Подільський земельний центр»;

-         ГО «Екологічний простір»;

-         ГО «Українська аеро-геодезична асоціація»

-         Інші наукові та громадські організації, які опосередковано приймали участь у проєкті. 

 

Щодо започаткування II-ї фази проєкту

 

Аналіз виконаних Заповідником робіт за 2015-2023 роки свідчить про їх спрямованість на становлення Заповідника як об’єкта природно-заповідного фонду, а також започаткування його діяльності, проведення низки системних науково-дослідних робіт та підготовки нормативно-розпорядчих документів (проєкт землеустрою та організації території Заповідника).

Наразі Заповідник працює над пропозиціями щодо можливості започаткування ІІ-ї фази Проєкту. Очікується, що основними напрямами ІІ-ї фази буде:

  1. Розгортання комплексної системи охорони лісами;
  2. Поглиблене вивчення Червонокнижних видів флори та фауни;
  3. Розробка сценаріїв кліматичного моделювання та адаптації Чорнобильській зоні відчуження до змін клімату;
  4. Здійснення економічної оцінки екосистемних послуг Чорнобильської зони відчуження;
  5. Впровадження комплексної системи гідрометерологічного спостереження за водними об’єктами;
  6. Впровадження керованого рівайлдингу (відновлення), зокрема виведення з експлуатації меліоративно-осушувальних систем із приведенням їх до природного стану;
  7. Створення центру реабілітації диких птахів та тварин;
  8. Створення та підтримка телеграм-каналу Чорнобильської зони відчуження;
  9.  Закупівля безпілотних літальних апаратів для патрулювання території Заповідника та виявлення пожеж;

10.  Проєктування та будівництво візит-центру Заповідника.

 

Крім того, згідно із Проектом організації території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника та охорони його природних комплексів, планується зміцнення матеріально-технічної бази, шляхом закупівлі різноманітного обладнання та приладів, а також транспортних заходів.

Ураховуючи викладене слід зазначити, що започаткування та впровадження ІІ-ї фази проєкту забезпечить стрімке зростання Заповідника як найбільшого та найпотужнішого об’єкта природно-заповідного фонду України, сприятиме його подальшій розбудові та приверне уваги до проведення спільних наукових досліджень із залученням іноземних фахівців та міжнародної технічної допомоги.    


У 2015 році Міністерством екології та природних ресурсів та Державним агентством України з управління зоною відчуження разом з ГЕФ/ЮНЕП (Глобальний екологічний фонд та Програма ООН з навколишнього середовища) було започатковано спільний проєкт «Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження».

          Заповідник приєднався до цього проєкту у 2017 році.

Проект складається з трьох компонентів:

-         створення дослідницького та природоохоронного центру;

-         створення та управління новою мережею природоохоронних територій;

-         навчання, польові експерименти та поширення результатів для покращення управління заповідними територіями у світі.

          За час реалізації проєкту реалізовано низку науково-дослідних робіт щодо оцінки стану та розвитку ландшафтів і біорізноманіття на території Чорнобильської зони відчуження із поглибленим аналізом флори та фауни, оцінки розподілу радіонуклідів і впливу промислових об'єктів в Чорнобильській зоні відчуження, а також здійснено аналіз систем планового і наукового радіологічного моніторингу наземних і водних екосистем зони відчуження тощо.

          У 2021 році було завершено розробку Плану управління пожежами та систему підтримки прийняття рішень щодо попередження, раннього реагування та радіологічного-безпечного гасіння лісових пожеж у зоні відчуження, який було схвалено рішенням науково-технічної ради Заповідника 10.12.2021.

          Також,  було розроблено Проєкт землеустрою Заповідника, що нараховує 24 земельні ділянки. В кінці жовтня поточного року Держгеокадастром завершено внесення земельних ділянок, що відводяться Заповіднику, до Державного земельного кадастру від імені замовника.

          Наразі на виконання відповідного доручення Уряду триває його погодження зацікавлених центральних органів виконавчої влади.

          Крім того, в рамках реалізації спільного з ГЕФ/ЮНЕП проєкту розроблено Проєкт організації території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника та охорони його природних комплексів, який затверджено наказом Міндовкілля від 09.11.2021 № 737.

ПРОЄКТ ОРГАНІЗАЦІЇ ТЕРИТОРІЇ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО РАДІАЦІЙНО-ЕКОЛОГІЧНОГО БІОСФЕРНОГО ЗАПОВІДНИКА ТА ОХОРОНИ ЙОГО ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ ТОМ 1

ПРОЄКТ ОРГАНІЗАЦІЇ ТЕРИТОРІЇ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО РАДІАЦІЙНО-ЕКОЛОГІЧНОГО БІОСФЕРНОГО ЗАПОВІДНИКА ТА ОХОРОНИ ЙОГО ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ ТОМ 2

Cемінар «Довкілля і війна»

В Орхуському інформаційно-просвітницькому центрі при Міндовкілля відбувся відкритий семінар «Довкілля і війна» в рамках реалізації проекту ГЕФ-ЮНЕП «Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіття у Чорнобильській зоні відчуження».
Понад 70 учасників (як онлайн, так і офлайн) взяли участь у заході, організованому при підтримці Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державне агентство України з управління зоною відчуження, Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник, та участі представників установ природно заповідного фонду України, громадських організацій і екоактивістів.
З вітальним словом до учасників семінару звернулись перший заступник Голови ДАЗВ Андрій Тимчук ідиректор ЧРЕБЗ Олександр Галущенко.
Виступаючі фахівці та коментатори детально і всебічно обговорили наслідки окупації об’єктів природно-заповідного фонду України, специфіку роботи установ ПЗФ під час воєнного стану, відновлення їх повноцінної діяльності на деокупованих територіях, вплив бойових дій на природні комплекси, оцінку ушкоджень біорізноманіття тощо.
Захід минув у цікавій і конструктивній атмосфері.
Крім винесеної важливої інформації, яка ще чекає свого узагальнення, всі учасники були сповнені надії на Перемогу та мир, які дозволять повноцінно відновити території природно-заповідного фонду України.

Відео запис семінару за посиланням http://zapovidnyk.org.ua/video-zoom/video1683751571-dovkil-i-v.mp4

Cемінар «Освіта задля сталого розвитку України в умовах воєнного часу»

В приміщенні Київський Міський Будинок Природи відбувся семінар «Освіта задля сталого розвитку України в умовах воєнного часу».
Це другий публічний захід в рамках проєкту GEF/UNEP «Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження."
Понад сімдесят учасників, які взяли участь у заході офлайн- та онлайн, обговорили надважливу й актуальну тему розвитку освіти України в умовах воєнного стану та інших, численних, сучасних викликів.
Особливу увагу звернули на еколого-просвітницький напрям, адже нинішня освіта неможлива без акцентування уваги на відповідальності людини перед природою й прийдешніми поколіннями.
Семінар організований Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником у партнерстві з Громадською організацією «Екологічний простір – 2020»
Присутні в залі учасники заодно змогли переглянути фотовиставку «Довкілля і війна», також організовану ЧРЕБЗ, і яку ще можна відвідати завтра, 15 вересня.

Відео запис семінару за посиланням http://zapovidnyk.org.ua/video-zoom/video1960956259-bud-prir.mp4


СЕМІНАР «Оцінка шкоди довкіллю. Післявоєнне відновлення»


В Український гідрометеорологічний центр відбувся третій публічний захід в рамках реалізації проекту ГЕФ-ЮНЕП «Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження».
Організатори – Чорнобильський заповідник у партнерстві з ГО "Екологічний простір - 2020" /NGO "Ecological Space - 2020" за підтримки Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України й Державне агентство України з управління зоною відчуження.
Надсучасна, глибока і різнопланова тема руйнівного впливу війни на екосистеми України загалом та природоохоронних територій зокрема, складність моніторингу й оцінки цього впливу, перспективи післявоєнного відновлення – все це вимагало від доповідачів фахового рівня розуміння й вивчення проблеми.
Саме тому інформаційно-пізнавальний осередок семінару склали виступи дванадцятьох спеціалістів й експертів в галузі охорони довкілля.
Десятки інших учасників – представники наукової спільноти, вітчизняних і міжнародних наукових та природоохоронних установ, громадських організацій, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування – взяли активну участь в обговоренні, коментуванні, зрештою – отримали важливу інформацію для подальшого опрацювання.
Уявлення про масштаб й актуальність заходу дають самі доповідачі та теми представлених ними виступів.
Еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська розкрила конкретику доповіді «Вплив воєнних дій на довкілля: моніторинг та довкілля; завідувач лабораторії флори та фауни ЧРЕБЗ Олександр Борсук розповів «Про наслідки війни для Чорнобильського заповідника та постокупаційні виклики»; старший експерт з оцінки впливу на довкілля Команди підтримки реформ при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України Оксана Абдулоєва детально зупинилась на «Оцінці школи довкілля внаслідок збройної агресії проти України: ключові напрацювання, результати в потреби у найближчій перспективі»; голова ВГО «Асоціація природоохоронних територій України Микола Стеценко розкрив деталі й суть «Заповідної справи у повоєнній Україні»; провідний науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Павло Гольдин детально окреслив «Розвиток впливу російської війни на біоту Чорного моря і його берегів» тощо.
Міжнародний науковий світ на семінарі був представлений доповідями професора Університету сталого розвитку Еберсвальде П’єром Ібіш «Питання відновлення екосистем» та координаторки проекту в цьому ж Університеті Анжелою Діхте «Моделі сталого розвитку під час війни – перші результати семінару з українськими біосферними заповідниками».
Конструктивна й фахова атмосфера семінару дала змогу узагальнити, зібрати воєдино вже існуючу інформацію, що в майбутньому допоможе розробити нові методики визначення шкоди й порядок максимального відшкодування збитків довкіллю, завданих бойовими діями.

Відео запис семінару за посиланням http://zapovidnyk.org.ua/video-zoom/video1003297588.mp4

використані матеріали:


2023.09.27_Оцінка шкоди довкіллю. Післявоєнне відновлення.mp4

презентації зарубіжних доповідачей:

Dichte_2023-09-27.pdf
Ibisch_Ecosystem restoration_webinar_Chornobyl.pdf


In 2015, a joint project “Preservation, strengthening, and management of carbon stocks and biodiversity in the Chornobyl Exclusion Zone“ was launched by the Ministry of Ecology and Natural Resources and the State Agency of Ukraine for Exclusion Zone Management together with the GEF / UNEP (Global Environment Facility and the United Nations Environment Program).

The Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve joined this project in 2017.

The project consists of three components:

- the creation of research and environmental center;

- creation and management of new network of protected areas;

- training, field experiments, and dissemination of results to improve the management of protected areas in the world.

During the project implementation, a number of research works were carried out to assess of the state and development of landscapes and biodiversity in the Chornobyl Exclusion Zone with in-depth analysis of flora and fauna, assessment of radionuclide distribution, and impact of industrial facilities in the Chornobyl Exclusion Zone. It was also carried out the analysis of systems of planned and scientific radiological monitoring of terrestrial and aquatic ecosystems of the Exclusion Zone, etc.

In 2021, the development of the Fire Management Plan and decision support system for prevention, early response and radiologically safe extinguishing of forest fires in the Exclusion Zone was completed, which was approved by the decision of the Scientific and Technical Council of the Reserve on 10.12.2021.

Also, the Land Management Project of the Reserve was developed, which includes 24 land plots. At the end of October this year, the State Geocadastre completed the inclusion of land plots allocated to the Reserve in the State Land Cadastre on behalf of the customer.

At present, the relevant central executive bodies are in the process of approving according of the order of the Government.

In addition, as part of a joint project with the GEF / UNEP, the Project of organization of the territory of the Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve and protection of its natural complexes was developed, which was approved by the order of the Ministry of Environment dated 09.11.2021 № 737.

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua