Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Пропозиції Контакти Новини ми у facebook

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник

БІЛЯ ВОДОЙМ – ЛЕГШЕ
16.06.2020

Спека…
Всі види тварин північного походження або, як їх ще називають, бореальні види у таку погоду відчувають дискомфорт. У полудень їх стан може наближатися до теплового шоку.

Особливо багато неприємностей спека завдає тваринам великого розміру – таким, як лось. Тому, за можливості, вони переміщаються до заболочених ділянок та водойм. Недавні дощі наповнили водою більшість наших водотоків та боліт.

На фото – самець лося з молодими рогами-пантами – на болоті. Через відсутність комах-кровососів ця весна для диких тварин, в т.ч. копитних, була вкрай сприятливою.

На знімку видно, що фізіологічний стан сохатих – відмінний. Лосі нарощують роги, нагулюють жир і готуються до відповідальної пори у їхньому житті – шлюбного сезону.

Серед мисливців та сільських жителів лосячі весілля називають ще стогоном за специфічні звуки, котрі можна почути в цей час, і, дійсно, сприйняти їх за чиїсь стогони.

А от те, що влітку цей звір тримається винятково біля боліт та водойм – ніяка не новина. Про цю особливість екології і поведінки лося було відомо давно.

Ось що писав по це більше ста років тому відомий зоолог та натураліст Л.П. Сабанєєв: «У червні-липні лосі притримуються боліт, берегів річок, озер, особливо потічків і завжди вибирають найбільш прохолодні місця. Дуже часто їх у цей час можна зустріти у воді, звідки вони виставляють тільки голову або навіть ніздрі. Нерідко лось пірнає, дістаючи деякі водяні рослини. Плаває він напрочуд добре і легко перепливає великі річки та озера. У воді він себе почуває прекрасно. Часто лось прибігає купатись у глибокі ями рік або озер за кілька верст, а інколи і за десяток. При цьому неодмінно вранці і вечором. Коли він живе десь поблизу, то його можна побачити у воді у найбільш жарку пору…»

Лосячі купання у спекотну погоду явище на Українському Поліссі – досить рідкісне. Адже тварини ведуть обережний спосіб життя і прохолоду шукають, здебільшого, на болотах.

Шансів поспостерігати купання лося набагато більше саме у Чорнобильському заповіднику.
Зазвичай, в наш час у національних парках фотографи полюбляють чатувати лосів біля водойм, щоби отримати вдалі світлини. Фотографів і туристів там настільки багато, що тварини часто не звертають на них уваги. Можливо, і в Чорнобильському заповіднику матимемо найближчим часом схожу ситуацію. Перші ознаки звикання місцевих лосів до доріг та присутності поблизу них автомобілів – уже маємо.


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua