Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Охорона авторського права на фотографії у мережі Інтернет

Відповідно до ст. 2 Бернської конвенції «Про охорону літературних і художніх творів» та ст.8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» фотографічні твори, у тому числі твори, виконані способами, подібними до фотографії, охороняються як об'єкти авторського права у галузі науки, літератури і мистецтва.

 

❗️ Для будь-якого використання фото (за винятком окремих випадків вільного використання творів) потрібно отримати згоду власника авторських прав з одночасною виплатою йому авторської винагороди. Але навіть якщо таке використання підпадає під випадки вільного, закон зобов'язує вказувати ім'я автора й джерело такого запозичення.

 

✅Для того, щоб зрозуміти чи є конкретний результат об'єктом авторського права слід враховувати наступне:

  • Ø за змістом ст.421, 433, 435 Цивільного кодексу України, ст.7 і 8 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» об'єктом авторського права є лише той результат, який створено творчою працею;
  • Ø доки не доведено інше, результат інтелектуальної діяльності вважається створеним творчою працею.

 

❗️ Правова охорона поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі.

 

⚠️У пункті 31 Постанови Пленуму ВСУ «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав» зазначено наступне: розміщення творів у мережі Інтернет у вигляді, доступному для публічного використання, є поданням творів до загального відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до творів з будь-якого місця і у будь-який час за їх власним вибором відповідно до п.9 ч.3 ст.15 ЗУ "Про авторське право і суміжні права", тобто таке розміщення є правомірним лише з дозволу автора чи іншої особи, яка має авторське право.

 

✅Згідно зі ст.1 ЗУ "Про авторське право і суміжні права" відтворенням є виготовлення одного або більше примірників твору, відеограми, фонограми в будь-якій матеріальній формі, а також їх запис для тимчасового чи постійного зберігання в електронній (у тому числі цифровій), оптичній або іншій формі, яку може зчитувати комп'ютер.

 

❗️ Якщо у зв'язку з таким розміщенням у мережі Інтернет порушуються майнові права суб'єкта авторського права, визначені ст.15 ЗУ «Про авторське право і суміжні права», то це дає підстави для судового захисту авторського права (п. "а" ст.50 ЗУ «Про авторське право і суміжні права»).

 

✅При вирішенні відповідних спорів суд повинен установити, чи перебуває веб-сайт та розміщена на ньому інформація в розпорядженні особи, якій пред'явлено позовні вимоги, а також чим підтверджується факт порушення нею авторського права.

 

✏️Дані про власника веб-сайта можуть бути витребувані відповідно до положень ст. 85 та ст. 100 ЦПК України в адміністратора системи реєстрації та обліку доменних назв та адреси українського сегмента мережі Інтернет.

 

❗️Неправомірне зберігання копії комп'ютерної програми в пам'яті електронного засобу (комп'ютера тощо) є порушенням майнового авторського права.

Захист особистих немайнових і майнових прав суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

За захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб’єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.

 

✅Щоб не порушувати авторське право та не тратити час на походи до судів краще за все:

– не використовувати зображення та фото без законних на те підстав, особливо в комерційних цілях;

– використовувати зображення й фото з вільних і безкоштовних бібліотек;

– пам'ятати (або дослідити питання) про авторське право та вільні публічні ліцензії;

– посилатися на автора й джерело запозичення, якщо використання підпадає під вільне;

– творити власні об'єкти авторського права. 




Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua