Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Монети
ДО СЕРІЇ ПАМ’ЯТНИХ МОНЕТ НБУ «Флора і фауна України» циклу «Чорнобиль. Відродження»

Давно визнаний після аварії на ЧАЕС факт: техногенна катастрофа мала, крім негативних, а й незаперечний позитивний наслідок – значущий і важливий для природи.

Величезна територія 30-кілометрової зони відчуження стала своєрідним резерватом для розмноження не тільки типових, а й рідкісних червонокнижних представників живого світу. Більше того, флора й фауна Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, що діє в межах зони відчуження, поступово набуває вигляду, типового для регіону Полісся, як мінімум, столітньої давнини.

Особливо це помітно на розвитку популяцій великих хижаків (вовк, рись, бурий ведмідь), копитних (лось, кінь Пржевальського, зубр) та птахів (наприклад, лелеки чорного).

Всі ці види-символи заслуговують на виняткову до них увагу та презентації широкій громадськості на всіх можливих рівнях.

Одним з таких став довгостроковий захід і спільний крок Чорнобильського радіаційного екологічного-біосферного заповідника та Національного банку України – випуск циклу монет «Чорнобиль. Відродження» з серії «Флора і фауна України».

Перша монета введена в обіг 2021 року, з нагоди 35-ї річниці аварії на ЧАЕС. Загалом в обіг введено вже чотири монети.

Про кожну з них конкретніше – нижче. Монети з циклу «Чорнобиль. Відродження» випускатимуться й надалі.

ЛЕЛЕКА ЧОРНИЙ 2024-10-30 09:46:42
Пам’ятна монета присвячена рідкісному птаху, який став одним із своєрідних символів відродження життя в Чорнобильській зоні – лелеці чорному.   30-кілометрова зона відчуження та зона безумовного відселення, на території яких із 26 квітня 2016 року розміщено Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, перетворились у своєрідний резерват для розмноження не тільки типових, а й рідкісних червонокнижних представників тваринного та рослинного світу, серед яких і лелека чорний. Завдяки збереженню середовища в Чорнобильській зоні популяція птаха зростає.
РИСЬ ЄВРАЗІЙСЬКА 2024-10-30 09:44:54
Пам`ятна монета присвячена Рисі євразійській.   30-кілометрова зона відчуження та зона безумовного відселення, на якій з 26 квітня 2016 року діє Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, перетворились у своєрідний резерват для розмноження не тільки типових, а й рідкісних червонокнижних представників тваринного світу. Серед таких представників вид, який не так просто зустріти в дикій природі, – рись.   У минулому рись була звичним для Полісся хижаком. Але внаслідок освоєння лісів і прямого переслідування її людиною ще в ХІХ ст. рись стала рідкісною твариною.
ВЕДМІДЬ БУРИЙ 2024-10-30 09:41:39
Пам`ятна монета присвячена ведмедю бурому. Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник – унікальний об’єкт природно-заповідного фонду України, розташований на території, що постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Незважаючи на катастрофу планетарного масштабу, природа відновлюється тут на диво швидкими темпами. Ці величезні простори стали своєрідним резерватом для розмноження типових для регіону Полісся та рідкісних червонокнижних представників тваринного світу. Тут спостерігаються процеси повернення великих тварин у місця природних ареалів, де раніше вони були повністю винищені людиною.
КІНЬ ПРЖЕВАЛЬСЬКОГО 2024-10-30 09:31:36
Присвячена символу відродження дикої природи, знаковій тварині заповідника – коню Пржевальського – єдиному існуючому виду диких коней, що збереглися донині в первісному вигляді, і який занесено до Міжнародної Червоної книги з природоохоронним статусом “на межі зникнення”. Монета розпочинає ряд монет “Чорнобиль. Відродження”. Парадокс, але техногенна катастрофа дала природі унікальний шанс на відродження, яким вона скористалася сповна.
Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua