Деякі види сов раніше взагалі не траплялися на півночі Київської області, навіть, як залітні. А нині у розташованому в зоні відчуження Чорнобильському заповіднику вони стали гніздитися, причому в доволі значній кількості.
Сова бородата (Strixnebulosa) - рідкісний гніздовий птах Чорнобильського заповідника. Маса її тіла становить до 1,2 кг, довжина тіла сягає 64 - 70 см, розмах крил - до 140 см. З усіх 13 видів сов, що трапляються у вітчизняній фауні, своїми розмірами сова бородата дещо поступається лише пугачу. У дорослої сови бородатої верх сірувато-бурий з численними темно-бурими й білуватими плямами, дзьоб і райдужна оболонка ока жовті. Під дзьобом є чорна пляма, що нагадує бороду. Молодий птах зверху бурий з білуватими поперечними смугами. У цього виду сов дуже вираженим є лицевий диск, котрий є своєрідною «візитівкою» сов у цілому.
Вперше в Україні гніздування бородатої сови було виявлено в 1985 р. на теренах Поліського природного заповідника. Поступово цих сов на гніздуванні побільшало, і вони почали розселятися Поліссям. У Київський області вперше сову бородату було виявлено на гніздуванні в 2002 р., а в Чорнобильській зоні відчуження ми вперше виявили її у 2003 р. Поки що птаха не виявлено на гніздуванні на Лівобережному Поліссі. Нині в Україні гніздиться від 60 до 110 пар сови бородатої. ЇЇ чисельність дуже залежить від кількості дрібних гризунів. Нині в заповіднику постійно гніздиться від 8 до 12 пар. Якщо рік не «врожайний» на дрібних гризунів, то птахи можуть взагалі не гніздуватися.
Найбільше гніздових птахів зосереджено в західній частині заповідника. На лівому березі річки Прип’ять поки що ці сови не траплялися. Як і всі види сов, сова бородата сама гнізд не будує, а займає гнізда хижих птахів біля відкритих заболочених ділянок. Інколи полює й удень. Найчастіше вирощує до чотирьох пташенят в одному виводку. Сова є дуже агресивною. Під час обстеження гнізд з пташенятами дорослі птахи атакують дослідників й інколи завдають їм серйозних травм.
Сова бородата - осілий і подекуди кочовий птах.
Сичик-горобець (Glaucidiumpasserinum) - рідкісний гніздовий птах Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. За лінійними розмірами він майже такий, як звичайнісінький горобець хатній: завдовжки 15,2 - 17,5 см, розмах крил становить 35 - 39 см. Лише маса в нього може бути вдвічі більшою - 50 - 77 г. Верх буруватий зі світлими плямами, низ — білуватий зтемно-бурими поздовжніми рисками. Лицевий диск у сичика-горобця розвинутий слабо. Очі жовті. Дзьоб світлий. Він є найменшим із видів сов, що трапляються на гніздуванні в лісовій зоні України та Карпатах. Належить до кореального виду, який поширений у тайговій смузі.
Ще на початку XXI ст. сичика-горобця в Чорнобильській зоні відчуження не спостерігали. Вперше цього птаха виявили в Луб’янському лісництві влітку 2009 р., і на той час нам було відомо лише 5 місць перебування птахів. На сьогодні в Чорнобильському заповіднику відомо 27 таких місць. Чисельність птахів на території заповідника може сягати щонайменше 30 пар. Оселяється цей вид сов у стиглих листяних та мішаних лісах біля галявин, перелогів і луків. Сичик є осілим, але в зимовий час деякі дорослі й переважна частина молодих птахів відкочовують на південь. На відміну від багатьох видів сов,сичик-горобець полює не вночі, а з ранку до вечірніх сутінок. Живиться дрібними тваринами - мишоподібними гризунами та дрібним птахами. Якщо сичик виявляє себе вдень голосом або візуально, то його починають переслідувати зграї пташок, які голосно кричать. Тож ця сова полює із засідок, заздалегідь ховаючись від стороннього ока. Гніздиться в дуплах дятлів. Під таким дуплом можна знайти залишки здобичі, що їх самка викидає, вичищаючи гніздо. Перед зимівлею сичики-горобці починають заготовлювати корм - упольованих ними дрібних птахів, мишей, полівок, мідиць - в окремих дуплах. Спокійний і нелякливий за характером сичик-горобець дає змогу фотографу максимально наближатися до нього й робити чудові знімки.
В Україні гніздиться 11 видів сов і ще 2 види є залітними. Із гніздових видів аж 8 потрапили до Червоної книги України через їхню малу чисельність, у т. ч. сова бородата як рідкісний вид і сичик-горобець як вразливий птах. Обидва види перебувають під охороною Бернської (Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі) та Вашингтонської (Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення –ConventiononInternationalTradeinEndangeredSpeciesofWildFaunaandFlora$ CITES) міжнародних конвенцій, до яких приєдналася й Україна. Їх також включено до Європейського червоного списку тварин і рослин, які перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі –EuropeanRedListofGloballyThreatenedAnimalsandPlants. Дотримання належного природоохоронного режиму в заповідниках Полісся забезпечило сприятливі умови для певного збільшення площ лісових угідь, де гніздяться ці рідкісні види сов.
Домашевський С.В., канд. біол. наук, науковий співробітник ЧРЕБЗ для журналу «Біологія і хімія в рідній школі» - 2022 - №1.