Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Оцінка наслідків пожеж 2020 року

Порівняльна характеристика угруповань мишоподібних гризунів на постпірогенних ділянках Чорнобильського заповідника

 

Існування та функціонування лісових екосистем визначається станом видового та структурного різноманіття населення хребетних тварин, найбільш чисельні угруповання серед яких складають гризуни. На заповідній території налічується 18 їх видів, що належать до 7 родин. Дві родини – Muridae та Arvicolidae – домінують за кількістю видів та їх представленністю у біотопах.

Загальновідомо, що лісові пожежі істотно перетворюють всі компоненти екосистем – від рослинного покриву до властивостей ґрунту та запасу органічної речовини. Післяпожежна вторинна сукцесія веде до формування нового рослинного угруповання. У випадку інтенсивних пожеж це може бути і первинна сукцесія.  

Метою дослідження є оцінка та порівняння угруповань мишоподібних гризунів на ділянках, що зазнали різних ступенів ураження внаслідок пожеж – від тих, де не виникало загорань, до таких, що зазнали їх максимального впливу.

Методи дослідження

Для дослідження обрали 4 ділянки, які відповідали схемі «контроль та вплив». Всі вони розташовані у південній частині Заповідника в межах одного осередку пожежі.

Полігон №1 («контроль») розташований в Опачицькому лісництві – територія, що не зазнала впливу пожежі 2020 року. Представляє собою насадження берези та сосни віком 50 років. У живому надґрунтовому покриві переважають чорниця, брусниця, папороть, зустрічаються осоки невеликими куртинами. Проективне покриття трав’янистого ярусу 100% (рис. 3.13).

Полігон №2 («вплив») уДитятківському лісництві – насадження берези, сосни та вільхи, які зазнали наслідків від пожежі 2020 року. Спостерігається густе відновлення деревного і чагарникового ярусу, ожини, місцями папороті, що утворює суцільне зімкнення ярусу підросту і підліску. Проективне покриття трав’янистого ярусу та ярусів підросту і підліску 100% (рис. 3.14).

Полігон №3 («вплив») в Дитятківському лісництві – насадження сосни, що загинуло внаслідок сильної низової й верхової пожежі 2020 року. На виділі наявні ділянки відкритого ґрунту та куртини відновлення трав’янистих рослин. Проективне покриття трав’янистого ярусу у куртинах до 30% (рис. 3.15).

 

 

Рис. 3.13. Полігон 1, вересень 2021 року