Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve

РОЗВИТОК ЕКО-ТУРИЗМУ НА ТЕРИТОРІЯХ, ЩО ЗАЗНАЛИ РАДІАЦІЙНОГО ЗАБРУДНЕННЯ – ШЛЯХ ДО ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІССЯ.


Проект спрямований на облаштування локацій для спостереження за птахами з метою заснування відносно нового для України туристичного напрямку – бьордвотчінгу. В його рамках заплановано провести велику інформаційну кампанію щодо популяризації екотуризму.

Проект впроваджується за підтримки та фінансування Програми малих грантів ГЕФ Україна.

Наш партнер – Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник.

Проект «Розвиток екотуризму на територіях, що зазнали радіаційного забруднення – шлях до збереження біорізноманіття українського Полісся» передбачає будівництво спостережних веж для бьордвотчінгу саме на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, оскільки Заповідник розташований на перехресті великих міграційних шляхів, що пролягають вздовж річок Дніпра та Прип’яті. За сезон тут пролітає 30-50 тисяч гусей, 150-200 тисяч качкоподібних та до 1,5 мільйона інших пернатих. Окрім того, на заповідній території зафіксовано багато колоній лелекоподібних, сивкоподібних, гусеподібних, пеліканоподібних та інших птахів. Тут пернаті можуть почуватись спокійно й природно не лише під час проживання, але й перельотів.

Основною метою проекту є розвиток екотуризму на територіях, що зазнали радіаційного забруднення, шляхом облаштування локацій для спостереження за птахами, популяризації бьордвотчінгу як виду свідомого й екологічно толерантного проведення дозвілля та вивчення біорізноманіття українського Полісся, а також поширення кращих практик ГЕФ ПМГ.

Проект передбачає наступні специфічні цілі:

1. Реалізація демонстраційного проекту щодо створення бьордвочінгових локацій на заповідних територіях, що зазнали радіаційного забруднення;
2. Розвиток та популяризація нового для України напрямку екологічного туризму – бьордвотчінгу та загалом зони відчуження й Чорнобильського заповідника як привабливих, з точки зору туризму, територій;
3. Розвиток спроможності місцевих громад та поширення кращих практик ГЕФ ПМГ на територіях Київського та Житомирського Полісся.

Очікувані результати проекту:

- будівництво п’яти спостережних веж та облаштування прилеглих територій (кемпінгів);
- залучення волонтерів та бьордвотчерів до спостережень за птахами, формування постійно діючих волонтерських груп;
- формування окремої відкритої онлайн-платформи для бьордвотчерів на офіційному сайті Чорнобильського заповідника;
- проведення інформаційної кампанії в ЗМІ та мережі Інтернет;
- залучення додаткових інвестицій з країн, де бьордвотчінг є популярним методом проведення дозвілля;
- залучення туристичних фірм до співпраці з метою популяризації нової форми екологічного туризму в зоні відчуження;
- організація та проведення еколого-просвітницьких заходів з метою залучення місцевого населення до природоохоронної діяльності;
- розробка ряду інформаційно-просвітницьких матеріалів задля розвитку спроможності місцевих громад та поширення кращих практик ГЕФ ПМГ.
[1] [2] [3] [4]
2021-12-20 16:47:45
Розвиток бьордвотчінгу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.
ГНІЗДА ОРЛАНІВ 2021-12-09 10:56:01
У сосняку, що тягнеться вздовж ставка-охолоджувача ЧАЕС, співробітники Чорнобильського заповідника виявили відразу три гнізда орлана-білохвоста, відстань між якими – трохи більше кілометра. Це доволі висока щільність домівок такого птаха. Одне з гнізд – «нове». Очевидно, пернаті хижаки збудували його після минулорічної пожежі. Видно, що орлани були тут часто: під гніздами багато посліду і пір’я.
ВЕЛИКИЙ ПТАХ ПУГАЧ 2021-12-09 10:54:31
Пугач з родини Совових – дуже рідкісний гніздуючий птах на території Заповідника. Оселяється він біля відкритих і заболочених ділянок лісу. Відкриті території – зручні для полювання великого птаха: розмах його крил сягає 190 см. Навесні (березень-квітень) можна почути голосні крики пугача. Птах, таким чином, маркує гніздову територію. Гнізда розміщує на землі біля основи стовбура дерева. Гнізда знаходили також на горищах занедбаних сільських будівель. Спектр харчування пугача дуже широкий – від дрібних гризунів до середнього за розміром зайця. Хоча в його живленні переважають птахи. Науковці знаходили залишки слукви, тетерука, качки, сірої сови.
🔹РІДКІСНА ГОРІХІВКА 2021-12-09 10:51:45
На Поліссі горіхівка (Nucifraga caryocatactes) – рідкісний птах. В Україні цей вид гніздується в горах Карпат. Але ще наприкінці ХХ століття горіхівку стали зустрічати у гніздовий час і на Північному Поліссі. От і на території Чорнобильського заповідника її інколи бачили влітку. То були поодинокі птахи, одного разу – пара. Та досі всі зустрічі відбувались у другій половині літа. Тобто, птахів з ознаками гніздової поведінки поки що не спостерігали. Але є сподівання, що подальші дослідження горіхівки на території Заповідника дадуть змогу остаточно змінити її статус в майбутньому.
БОРИВІТЕР З РОДУ СОКОЛІВ 2021-12-09 10:49:57
Боривітер звичайний – розповсюджений гніздовий птах відкритих біотопів українського Полісся. В Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику помічена його найбільша гніздова популяція. Цей хижий птах гніздується лише в різноманітних спорудах – мостах, фермах, багатоповерхових будинках. Науковці Заповідника не виявили гніздування боривітра в гніздах сірих ворон, сорок чи круків. У м. Прип’ять постійно живе 6-8 пар цього виду сокола. Загалом на заповідній території гніздується близько 70 пар боривітрів. Живляться вони дрібними гризунами, ящірками, інколи полюють на дрібних птахів і великих комах.
ТЕТЕРУКИ Й ТЕТЕРУЧКИ 2021-12-09 10:47:26
У Чорнобильському заповіднику тетеруки є звичайним гніздовим птахом, які тримаються відкритих та напіввідкритих ділянок. Тут застережена чи не найбільша їх гніздова популяція. Тетеруки – осілі, але в багатосніжні зими деякі птахи з північних регіонів відкочовують і приєднуються до місцевої популяції. Зимової пори інколи зустрічались великі зграї, що налічували до 80-ти птахів. У деяких зграях також добре помітно статевий розподіл, де є скупчення винятково самиць або самців. Перші токування самців у Заповіднику спостерігались уже в третій декаді січня. Але активно птахи починають токувати наприкінці лютого - початку березня. На токах збирається до 10-12 самців.
ДРІМЛЮГА – ПТАХ-ПРИВИД 2021-12-09 10:40:34
Дрімлюга (Caprimulgus europaeus) – звичайний гніздовий птах українського Полісся. Перших птахів, які навесні повернулись з вирію, спостерігали наприкінці квітня-початку травня. Вони активні вночі: харчуються комахами, яких ловлять у повітрі. Часто цих незвичних пернатих можна спостерігати на дорогах. У птахів, підсвічених фарами авто, на відстані добре видно «рубінове» око. Оселяється дрімлюга на відкритих ділянках – згарищах, перелогах, галявинах, узліссі. Гніздо, в якому завжди два яйця, розміщує на землі. Птах має сірувато-буре забарвлення, що добре маскує його серед опалого листя, шматків кори чи хмизу. Знайти гніздо дрімлюги дуже важко.
2021-12-08 12:15:55
Горді і прекрасні лебеді-шипуни (Cygnus Olor) поблизу села Плютовище (Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник).
СПОСТЕРІГАЄМО СЕЗОННО 2021-12-08 12:14:44
Не тільки професіонали, а й орнітологи-любителі знають, що в різні пори року можна побачити різних пернатих. Бо птахи, образно кажучи, не сидять на одному місці: хтось мігрує, хтось залишається зимувати, а хтось просто пролітає повз. На території Чорнобильського заповідника в різні сезони можна спостерігати за багатьма пташиними. Взимку це, в першу чергу, орлани білохвості та зимуючі на маршрутах і в місцях підгодівлі птахи (в основному – горобцеподібні та дятли).
2021-12-08 12:11:06
ПРОСИМО ПІДТРИМАТИ В Україні діє Програма малих грантів (ПРОООН-ГЕФ). Саме за підтримки ПМГ були створені два відеоролики про молодіжні кліматичні ініціативи й обрані в топ-30 Міжнародного молодіжного конкурсу відеоробіт «Відновлення балансу з природою», що проводиться в рамках проекту Earthbeat. Конкурс триватиме до 5 листопада, де буде оголошено переможців. Просимо підтримати конкурсантів з України! Один перегляд – один голос підтримки! Адже їх роботи свідчать про увагу до глобальної проблеми взаємостосунків людини і природи. Переглянути відео можна за посиланнями: Youth of Berdychiv for eco actions: https://www.youtube.com/watch?v=-lLmxKSFROw... Green Zhytomyr region: https://www.youtube.com/watch?v=K4_yCclXcCM https://www.youtube.
Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua