РОЗВИТОК ЕКО-ТУРИЗМУ НА ТЕРИТОРІЯХ, ЩО ЗАЗНАЛИ РАДІАЦІЙНОГО ЗАБРУДНЕННЯ – ШЛЯХ ДО ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІССЯ.
Проект спрямований на облаштування локацій для спостереження за птахами з метою заснування відносно нового для України туристичного напрямку – бьордвотчінгу. В його рамках заплановано провести велику інформаційну кампанію щодо популяризації екотуризму.
Проект впроваджується за підтримки та фінансування Програми малих грантів ГЕФ Україна.
Наш партнер – Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник.
Проект «Розвиток екотуризму на територіях, що зазнали радіаційного забруднення – шлях до збереження біорізноманіття українського Полісся» передбачає будівництво спостережних веж для бьордвотчінгу саме на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, оскільки Заповідник розташований на перехресті великих міграційних шляхів, що пролягають вздовж річок Дніпра та Прип’яті. За сезон тут пролітає 30-50 тисяч гусей, 150-200 тисяч качкоподібних та до 1,5 мільйона інших пернатих. Окрім того, на заповідній території зафіксовано багато колоній лелекоподібних, сивкоподібних, гусеподібних, пеліканоподібних та інших птахів. Тут пернаті можуть почуватись спокійно й природно не лише під час проживання, але й перельотів.
Основною метою проекту є розвиток екотуризму на територіях, що зазнали радіаційного забруднення, шляхом облаштування локацій для спостереження за птахами, популяризації бьордвотчінгу як виду свідомого й екологічно толерантного проведення дозвілля та вивчення біорізноманіття українського Полісся, а також поширення кращих практик ГЕФ ПМГ.
Проект передбачає наступні специфічні цілі:
1. Реалізація демонстраційного проекту щодо створення бьордвочінгових локацій на заповідних територіях, що зазнали радіаційного забруднення;
2. Розвиток та популяризація нового для України напрямку екологічного туризму – бьордвотчінгу та загалом зони відчуження й Чорнобильського заповідника як привабливих, з точки зору туризму, територій;
3. Розвиток спроможності місцевих громад та поширення кращих практик ГЕФ ПМГ на територіях Київського та Житомирського Полісся.
Очікувані результати проекту:
- будівництво п’яти спостережних веж та облаштування прилеглих територій (кемпінгів);
- залучення волонтерів та бьордвотчерів до спостережень за птахами, формування постійно діючих волонтерських груп;
- формування окремої відкритої онлайн-платформи для бьордвотчерів на офіційному сайті Чорнобильського заповідника;
- проведення інформаційної кампанії в ЗМІ та мережі Інтернет;
- залучення додаткових інвестицій з країн, де бьордвотчінг є популярним методом проведення дозвілля;
- залучення туристичних фірм до співпраці з метою популяризації нової форми екологічного туризму в зоні відчуження;
- організація та проведення еколого-просвітницьких заходів з метою залучення місцевого населення до природоохоронної діяльності;
- розробка ряду інформаційно-просвітницьких матеріалів задля розвитку спроможності місцевих громад та поширення кращих практик ГЕФ ПМГ.
[
1]
[2] [3] [4] ДРІМЛЮГА – ПТАХ-ПРИВИД 2021-12-09 10:40:34
Дрімлюга (Caprimulgus europaeus) – звичайний гніздовий птах українського Полісся.
Перших птахів, які навесні повернулись з вирію, спостерігали наприкінці квітня-початку травня.
Вони активні вночі: харчуються комахами, яких ловлять у повітрі. Часто цих незвичних пернатих можна спостерігати на дорогах. У птахів, підсвічених фарами авто, на відстані добре видно «рубінове» око.
Оселяється дрімлюга на відкритих ділянках – згарищах, перелогах, галявинах, узліссі. Гніздо, в якому завжди два яйця, розміщує на землі.
Птах має сірувато-буре забарвлення, що добре маскує його серед опалого листя, шматків кори чи хмизу.
Знайти гніздо дрімлюги дуже важко.