Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve

ТЕРЕМЦІВСЬКЕ ПРИРОДООХОРОННЕ НАУКОВО-ДОСЛІДНЕ ВІДДІЛЕННЯ

Розташування: Теремцівське природоохоронне науково-дослідне відділення знаходиться в північно-східній частині зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення, яка зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. На північному заході межує з Паришівським природоохоронним науково-дослідним відділенням та на південному заході межа проходить по річці Прип’ять з Куповатським природоохоронним науково-дослідним відділенням. На південному заході ПНДВ межує з Опачицьким природоохоронним науково-дослідним відділенням. На території відділення знаходяться залишки інфраструктури четирьох евакуйованих селищ, а саме: с.Паришів, с.Ладижичи, с.Теремці та хутор Золотнієв.

Площа: загальна площа Теремцівського ПНДВ складає – 17501,9 га, з яких загальна площа функціонального зонування -17501,9 га, з них: 3774,0 га (21,5 %) відносяться до заповідної зони; 12263,0 (70,1%) га – регульованого заповідного режиму; 88,6 (0,5%) га  - буферної зони та 1376,3 (7,9%) -зони антропогенних ландшафтів.

Клімат: На території Теремцівського ПНДВ чітко вирізняються і мають приблизно рівну тривалість чотири сезони року. За даними багаторічних спостережень на метеостанції Чорнобиль, середня річна температура повітря становить 7,2˚С. Найхолодніший місяць року — січень. Його середня багаторічна температура дорівнює -6,1˚С, найтепліший — липень з середньою температурою повітря 18,9 ˚С. Засвідчені сплески температур повітря становили: абсолютний мінімум -35 ˚С, абсолютний максимум 39 ˚С. Тривалість вегетаційного періоду 198—204 дні. Сума активних температур досягає 2700°. За рік на території Теремцівського ПНДВ випадає 500—600 мм опадів, головним чином влітку. Переважають західні вітри, відносно нечасто трапляється вітер північно-східного напрямку.

 

         Гідрологія: Найбільшим водним об'єктом Теремцівського ПНДВ є                           р. Прип’ять. Ширина русла на річковій ділянці переважно становить від 160 до 200 м. Живлення річки — переважно снігове; замерзає в грудні, скресає в кінці березня. Крім того на території відділення розташовані дві пожежні водойми Кв.340 та Кв. 352.

         Флора: налічується тисячі видів судинних рослин, з яких понад 60 внесені до Червоної книги України та списку Міжнародного союзу охорони природи. Серед дерев переважають хвойні породи, особливо сосна звичайна, а також береза повисла, верба ламка, дуб звичайний та інші лісові масиви ПНДВ в свою чергу діляться на 107 лісових кварталів. Трав'янисті рослини розквітають у великому різноманітті, представлені такими видами, як анемона жовтецева, верес звичайний, конвалія травнева, підбіл звичайний та інші. Види занесені до Червоної книги України - сон луговий і сон розкритий.

Фауна: на території зустрічається різноманіття тваринного світу, включаючи ссавців, птахів, плазунів, земноводних, риби, комах та інших безхребетних. Серед ссавців виділяються борсук, ведмідь, заєць русак, собака єнотоподібна, кабан дикий, лось, олень європейський, сарна європейська та кажан.

Історико-культурна спадщина:

- Братська могила 72 радянських воїнів, полеглих у 1943 р.: скульптура воїна з вінком (залізобетон), постамент (цегляний).

 - Пам’ятник "Скорботна мати" на честь воїнів-земляків, загиблих у Другій світовій війні: постамент цегляний, оцементований, скульптура (залізобетон).      

 (У північній частині села – біля колишньої школи).

 - Об’єкти традиційного дерев’яного будівництва поч. ХХ ст.

  - Братська могила жертв фашизму (1943 р.) і пам’ятний знак на честь загиблих воїнів-земляків та спалених односельців (дати поховань: 1941–1943, 1945 рр.) (залізобетон, граніт, чавун), 1979 р. (При в’їзді в село).

 

Основні завдання:

 








Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua