Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve

ОПАЧИЦЬКЕ ПРИРОДООХОРОННЕ НАУКОВО-ДОСЛІДНЕ ВІДДІЛЕННЯ

Розташування: Опачицьке природоохоронне науково-дослідне відділення знаходиться в південно-східній частині зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення, яка зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. На південному сході межує з Куповатським природоохоронним науково-дослідним відділенням та на південному заході з Розсохівським природоохоронним науково-дослідним відділенням. На північному сході ПНДВ відмежовується р. Прип’ять, а на північному заході р. Уж. На території відділення знаходяться залишки інфраструктури шести евакуйованих селищ, а саме: с.Опачичі, с.Іванівка, с.Плютовище, с.Ямпіль, с.Кам’янка, с.Оташів.

Площа: 16792,1 га, з яких 15087,6 га відносяться до зони регульованого заповідного режиму, 45,9 га до буферна зони та 1658,6 га до зони антропогенних ландшафтів.

Клімат: помірно континентальний, м’який, з достатнім зволоженням, з середньорічною кількістю опадів (650 мм). Середньорічна температура повітря становить 7,2 о С. Тривалість вегетаційного періоду - 204 дні. Переважають західні вітри, відносно нечасто трапляється вітер північно-східного напрямку.

Гідрологія: окрім ставка в с.Плютовище та чотирьох пожежних водоймів на території знаходяться меліоративні системи, які охоплюють 972 га (в тому числі під торфовищами 57 га), а саме: 518 га (під торфовищами 55 га) в с.Ямпіль та 454 га (під торфовищами 2 га) в с. Опачичі.

Флора: налічується тисячі видів судинних рослин, з яких понад 60 внесені до Червоної книги України та списку Міжнародного союзу охорони природи. Серед дерев переважають хвойні породи, особливо сосна звичайна, а також береза повисла, верба ламка, дуб звичайний та інші лісові масиви ПНДВ в свою чергу діляться на 200 лісових кварталів. Трав'янисті рослини розквітають у великому різноманітті, представлені такими видами, як анемона жовтецева, верес звичайний, конвалія травнева, підбіл звичайний та інші. Види занесені до Червоної книги України - сон луговий і сон розкритий.

Фауна: на території зустрічається різноманіття тваринного світу, включаючи ссавців, птахів, плазунів, земноводних, риби, комах та інших безхребетних. Серед ссавців виділяються борсук, ведмідь, заєць русак, собака єнотоподібна, кабан дикий, лось, олень європейський, сарна європейська та кажан. Опачицьке ПНДВ стає особливим місцем, де різноманіття природи вражає своєю красою та унікальністю.

Історико-культурна спадщина:

• Братська могила 142 радянських воїнів та Героя Радянського Союзу В.Л.Берошвілі, полеглих у 1943 р.: скульптура схиленого на коліно воїна з автоматом, меморіальні дошки з написами.

• Об’єкти традиційного дерев’яного будівництва поч. ХХ ст. (В центрі села).

• Об’єкти традиційного дерев’яного будівництва кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

• Братська могила 49-ти радянських воїнів, полеглих у 1943 р.: обеліск з зіркою вгорі (1955 р.), меморіальна плита з іменами загиблих (1970 р.). (На сільському кладовищі).

• Могила невідомого радянського воїна, 1943 р. (На сільському кладовищі).

• Безіменне військове захоронення: бетонний пам’ятник з зіркою.

Основні завдання: • здійснення фенологічних спостережень за природними процесами у зоні розміщення відділення та моніторинг абіотичних явищ;

• вивчення клімату території та гідрологічного режиму акваторій в межах відділення;

• забезпечення державного контролю за дотриманням режиму охорони території та захист природних екосистем Заповідника на закріплених територіях;

• здійснення природоохоронних заходів на території обслуговування, зокрема профілактичних протипожежних заходів, підтримання у належному стані межових та охоронних знаків, інформаційних аншлагів, квартальних та ділянкових стовпів, а також протипожежних споруд, проведення профілактично-роз’яснювальної роботи щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.









Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua