Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ЗНАТИ Й ДОТРИМУВАТИСЬ, ЩОБ ПОПЕРЕДИТИ Й ЗАПОБІГТИ

Екологічна година «Вчимося правилам пожежної безпеки»

Мета: з’ясувати основні причини виникнення пожеж в лісі; вивчити основні правила пожежної безпеки і закріпити знання та вміння викликати пожежну команду; засвоїти порядок дій у випадку виникнення пожежі; виховувати дисциплінованість, прагнення зберегти своє здоров’я та природу навколо себе.

 

 

Лісові пожежі 

Найбільш поширені лісові пожежі приносять колосальні збитки і часом призводять до людських жертв. Лісові пожежі при сухій погоді і наявності вітру охоплюють значні простори. У 90-97 випадках зі 100 винуватцями лиха виявляються люди. Частка пожеж від блискавок становить не більше 2% від загальної кількості.

Лісові пожежі знищують дерева і чагарники, будівлі та споруди. Ослаблені пожежами насадження стають вогнищами шкідливих захворювань, що призводить до загибелі не тільки уражених вогнем, а й сусідніх з ними посадок. В результаті пожеж знижуються захисні, водоохоронні та інші корисні властивості лісу, знищується цінна флора і фауна.

 

Найтиповішими причинами виникнення лісової пожежі є:

• викинуті палаючий сірник, недопалок;

• багаття, розведені у місцях з сухою травою;

• підпал трави на лісових галявинах, прогалинах або стерні на полі біля лісу;

• сфокусовані уламками скла сонячні промені;

Залежно від того, в яких елементах лісу поширюється вогонь, пожежі поділяються на: низові, верхові, підземні (грунтові), а від швидкості просування крайки пожежі і висоти полум'я пожежі можуть бути слабкими, середньої сили і сильними. Найчастіше пожежі бувають низові.

 

Низові пожежі розповсюджуються тільки за грунтовим покривом (горіння хвойного підліску, опалого хвої, листя, кори, хмизу, пнів та ін.).

 

Верхові пожежі можуть бути швидкими і стійкими, в останньому випадку вогонь рухається суцільною стіною від грунтового покриву до крон дерев зі швидкістю до 8 км / ч.

 

Підземні (грунтові) лісові пожежі зазвичай є розвитком низової пожежі. Вони виникають на ділянках з торф'яними грунтами. Горіння відбувається повільно, без полум’я.

 

Небезпечні для людини фізико-хімічні фактори лісових пожеж включають підвищену температуру повітря, світлове і теплове випромінювання, наявність в димі чадного і вуглекислого газів, палаючих часток лісових горючих матеріалів.

 

Вогонь - основна причина травматизму і загибелі людей, коли вони потрапляють в його оточення. При гасінні кромки низової пожежі найчастіше піддаються опікам відкриті ділянки тіла, загорається одяг.

В результаті згорання лісу в повітря виділяється СО (окис вуглецю, чадний газ) і СО2 (вуглекислий газ). Ці речовини чинять отруйну дію на людину, викликають подразнення слизової оболонки очей і верхніх дихальних шляхів.

 

Висока температура навколишнього середовища- найбільш характерний фактор лісової пожежі.У межах полум'я низових пожеж вона досягає 200-300 ° С.

 

Якщо Ви потрапили в зону небезпеки:

Постарайтеся швидко проаналізувати обстановку: напрямок і силу вітру, стан людей, рельєф місцевості.

Визначте вогнище пожежі, напрямок і швидкість її поширення й негайно рухайтесь у безпечне місце.

У разі швидкого наближення фронту пожежі киньте спорядження, залишіть тільки медичну аптечку, сигнальні засоби й НЗ продовольства.

Тікати від пожежі слід лише в навітряний бік (іти на вітер), обходячи вогнище пожежі збоку.

У разі наближення пожежі рясно змочіть одяг або ляжте у воду. На мілководді загорніться з головою в спальний мішок, попередньо намочивши його та одяг. Зробіть багатошарову пов’язку для обличчя, яку теж змочуйте водою.

У разі потрапляння у вогнище пожежі, необхідно зняти з тіла весь нейлоновий, капроновий та інший одяг, що плавиться, позбутися пального й легкозаймистого спорядження.

Забороняється підпалювати дерева з метою подачі сигналів небезпеки.

Вийшовши із зони пожежі, необхідно в максимально короткі терміни повідомити про лихо. Під час передачі тривожного повідомлення розкажіть про відомі координати пожежі, час, коли ви її помітили, і передбачуваної причини виникнення (навіть якщо цієї причиною були ви самі).

Лісова пожежа - це суворе явище. Якщо зневажати протипожежними правилами, якщо безтурботно ставитися до вогню, то кількість пожеж може зрости. Гасити їх буде складніше й зі звичайного явища пожежа може вирости в стихійне лихо. Це завдасть великої шкоди не тільки народному господарству, але й екології. Будьте обережні з вогнем у лісі.

 

Пожежі в Чорнобильськом заповіднику: кожна територія на нашій землі має своє обличчя. Обличчя Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника – дивовижна природа. Всі природні екосистеми  тут доповняють одна одну і не можуть існувати окремо. Ліс, річка, луг та, навіть, і болото гостинно зустрічають всіх, хто шукає відпочинку. Проте, вони вимагають дбайливого до себе ставлення. Величезної шкоди природі завдають лісові пожежі. Це страшне лихо не тільки для рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення — порушення протипожежних правил людьми. Подібні дії призводять до забруднення навколишнього середовища, а вогонь може перекинутися на лісосмуги та присадибні території. За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви, які росли десятками років, а про збитки годі й казати. Величезної шкоди пожежі завдають фауні – гинуть птахи, звірі, знищуються їхні домівки!     Територія заповідника закрита для вільного відвідування і відпочинку дорослими та дітьми. Здавалося б, що небезпеки мало б і не бути. Але здебільшого пожежа приходить із територій прилеглих до заповідника, найчастіше лісова пожежа провокується людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки. Проте, найбільші лісові пожежі в зоні відчуження починаються через спалювання трави на територіях, які межують із Чорнобильською зоною.

Найбільші пожежі в Чорнобильській зоні відчуження 

 

28 квітня 2015 року – одна з найбільших пожеж за останні 30 років у

Чорнобильські зоні відчуження. Результат – постраждало більше 9000 гектарів

землі.

Липень 2016 року – масштабна пожежа так званого «Рудого лісу», що зазнав

значних втрат внаслідок Чорнобильської катастрофи. Наслідок – постраждало

300 гектарів землі.

29-30 серпня 2017 року – для гасіння пожежі було задіяно 200 фахівців з

надзвичайних ситуацій та авіацію. Пожежа охопила близько 25000гектарів

землі.

 

 

За кілька хвилин вогонь може знищити те, що виросло за кілька десятирічь. Щоб не допустити таких випадків у вашому житті запам'ятайте основні правила пожежної безпеки в лісі.

 

ЗАБОРОНЕНО:

- розпалювати багаття поблизу сухої трави і листя або торф'яників ;

- влаштовувати ігри та гуляння поблизу густих хащ або хвойного молодняку;

- випалювати траву та інші рослинні рештки поблизу лісу, а також на інших ділянках, що безпосередньо примикають до лісу, поля та житлових будинків;

- звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо;

- не залишай бите скло, що діє як лінза і може від сонячного проміння запалити суху траву.

- якщо ґрунт торф'янистий, то розводити багаття категорично забороняється, бо це може призвести до підземної пожежі.

 

За порушення правил пожежної безпеки в лісах передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафів.

 

Будьте пильними, неухильно дотримуйтеся, правил пожежної безпеки в лісі, адже охорона його від пожеж – суспільний обов’язок кожного члена суспільства!

При пожежі дзвони 101!


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua