Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
МІДЯНКА, ЯКА ЛЮБИТЬ ТЕПЛО…

Тепла осінь 2020 року поставила черговий рекорд у житті рептилій. Майже до кінця жовтня на Поліссі, в т. ч. у Чорнобильському заповіднику, можна було зустріти не лише гадюку, а навіть порівняно теплолюбну мідянку. Змії виповзали на теплі пісок чи й асфальт, щоби погрітись перед зимівлею.
Всі ми знаємо, що  звичної осені після «Здвиження» (десь з кінця вересня) змії вже не повинні зустрічатись у природі. Найбільш короткий сезонний і добовий період активності з-поміж інших плазунів Полісся має мідянка. Рептилія – обережна й рідко потрапляє людині на очі.
Мідянки мають гарну зовнішність з гладенькою шкірою. Їх ще називають гладкими полозами. Під час шлюбного періоду в травні ці змії не так помітні, як, наприклад, гадюки чи вужі. Копуляція може проходити й осінню, але сперматозоїди при цьому запліднять самицю тільки весною.
Як і гадюки, мідянки яйцеживородні – практично увесь розвиток зародків відбувається в тілі матері.
 Цей вид рептилій дуже полюбляє щось затискати своїм тілом. Це буває і підчас копуляції з самицею, і коли вони ловлять жертву чи ви їм підставили якусь гілку.
 Харчуються мідянки дрібними хребетними, часто ящірками і веретільницями, котрих кусають і вбивають ще й отруйною слиною. Змія граціозно й непомітно  підкрадається до ящірки. Вже з близької відстані відбувається стрімкий кидок, і жертва потрапляє плазуну в зуби. Змія втомлює свою здобич, поступово перехоплюючи її тіло до голови, а після цього легко проковтує.
Зрідка від якогось місцевого жителя можна почути таку історію: мовляв, на його очах ящірка заповзла гадині в пащу….
Для людини – мідянка неотруйна, хоча зрідка й може вкусити. Хто має сміливість заглянути в її очі, зможе чітко відрізнити її  від гадюки: у мідянки зіниця кругла, а в гадюки – щілиновидна вертикальна.
На жаль,  випадки знищення мідянок людиною досі трапляються. Вид зустрічається майже повсюдно у Європі, але у багатьох місцях – рідкісний і занесений до Червоних книг України, Білорусі, Литви та Латвії.


 






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua