Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
«ПАРК ПІРОЦЕНОВОГО ПЕРІОДУ»
гарище 2015 року, через який пройшла пожежа навесні 2020-го.
Тотально вигорілий масив соснового лісу на піщаних ґрунтах виглядає незвично для місцевої природи: рівнина в іржаво-жовтих тонах, всипана обгорілими стовбурами; тут і там стоять групки кістяних лісів – встояли мертві дерева, з яких зійшла кора, а деревина набула світло-сірого кольору; присутні вкраплення зеленого – неправильні плями боліт, лінії уздовж каналу, рясна коренева поросль берези і відновлення сосни.
Це місце – цікаве і навіть унікальне. Та має власний науковий потенціал. Справа в тому, що зміни клімату вже призвели до істотного збільшення кількості лісових пожеж. Їх частота й площа в глобальному масштабі зросли настільки, що голова Глобального центру моніторингу пожеж (GFMC), професор Йохан Георг Гольдамер вважає, що можна говорити про настання ери вогню – піроцена.
Особливо схильні до великих пожеж монокультурні одновікові посадки сосни. Ймовірно, на Поліссі лісові пожежі стануть таким же регулярним явищем, яким раніше були паводки.
Зараз пріоритет надається виробленню заходів з протидії пожежам та адаптації до зміни клімату. Але там, де вогняний шторм уже трапився, необхідні інші знання – розуміння перебігу постпірогенного розвитку рослинного покриву. Ось тут і стане в нагоді наш «парк піроценового періоду».







Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua