На минулому тижні закінчила свою роботу Літня школа DAAD – go east Sommerschule 2021 «Чорнобиль сьогодні – дика природа без кордонів», організована в рамках спільного україно-німецького проєкту.
Робота школи в заповіднику тривала протягом чотирьох днів. Її основною метою було усвідомлення Чорнобильської катастрофи та наслідків аварії шляхом безпосереднього занурення в атмосферу зони відчуження, ознайомлення з основними об’єктами та спілкування з експертами.
Під час програми слухачі відвідали оглядовий майданчик ЧАЕС та вихідну точку цієї трагічної події – закритий двома укриттями четвертий блок ЧАЕС, прослухали лекцію фахівців Інституту проблем безпеки АЕС про стан аварійного енергоблоку та роботи, які наразі ведуться для переведення його в статус екологічно безпечного об’єкту.
Додатково слухачів ознайомили з методами реабілітації та захисту території в умовах радіаційної аварії.
Звичайно ж найбільший блок інформації був присвячений відновленню природи зони відчуження. Слухачі школи відвідали водойму-охолоджувач ЧАЕС, річки Уж та Прип’ять, меліоративну мережу біля с. Рудня Іллінецька. Прослухали лекцію про роль водних екосистем у збереженні біорізноманіття Заповідника, особливості управління водними об’єктами після аварії та їх значення в транспортуванні радіонуклідів.
Під час знайомства з наземними екосистемами учасникам проєкту продемонстрували ділянку вкрай рідкого та зникаючого типу ландшафтів Заповідника – городи самопоселенців у с. Купувате (що є частиною культурного ландшафту території).
Також фахівці ознайомили слухачів з ділянкою старовікового лісу, продемонстрували ложе водойми-охолоджувача ЧАЕС (як приклад швидкої колонізації рослинами нової ділянки) та ділянки лісу, які були пройдені пожежею у 2020 році.
Останній день роботи школи був присвячений різним аспектам управління територією Зони відчуження: структурі та цілям менеджменту, функціям підприємств, в тому числі, діяльності найбільшої за територією природоохоронної установи в Україні – Чорнобильському заповіднику.
Сподіваємось, що отриманні знання стануть в пригоді молодим вченим з Німеччини, а Чорнобильський заповідник, в свою чергу, запрошує всіх зацікавлених до плідної та цікавої співпраці.