МИТІ ГОНУ ОЛЕНІВ
Нинішній шлюбний період в оленя у Чорнобильському заповіднику має свої особливості: минає він менш інтенсивно, аніж торік. Можливо, він дещо запізнюється й розтягується у часі через більш складну зимівлю 2020-2021рр.
Фото 1. Для подачі реву олень дуже своєрідно складає губи, щоб сформувати резонаторну трубу. Розміри рогів, потужність реву, його тембр і нарешті турнірні здібності оленів у поєдинках найкраще характеризують фізіологічний стан цих тварин. Саме специфічна структура риковиська дає змогу об’єктивно визначити кращого з кращих.
Фото 2. Олениця поспішає у центр риковиська і пробігає поряд з самцем з великими рогами.
Фото 3. Олень на великій швидкості переслідує самицю, намагається її зупинити і повернути назад на риковисько. Швидкість настільки висока, що пара буквально влітає в об’єктив камери.
Фото 4. Своєрідна реакція «винюхування» готовності до еструсу (спарювання) олениць головним оленем, фаворитом риковиська, або реакція «флемен». Багато копитних, в т. ч. велика рогата худоба, коні і олені мають у піднебінні ротової порожнини спеціальний орган для визначення запахів – вомероназальний орган або орган Якобсона, котрий має важливе значення для формування статевої поведінки. Рецепторна поверхня цього органу розміщена у місці струменя повітря, що вдихається. Щоб вомер краще реагував на наявність летучих феромонів, тварини і роблять «гримасу-флемен» або «морщать носа». Світлина передає особливий вираз на «обличчі» оленя.