Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Скопа́ Pandion haliaetus

Скопа́ Pandion haliaetus - матеріал з вікіпедії


 

 СКОПА – МІГРУЮЧИЙ ПТАХ

За спостереженнями науковців Чорнобильського заповідника, перші птахи скопи (Pandion haliaetus) з’являються на заповідній території під час весняної міграції наприкінці квітня. Хоча  інколи зустрічались  і в останні дні березня. Пік міграції припадає на другу декаду квітня.
Вчений В.М. Зубаровський перших птахів у Київській області спостерігав (1977)  також наприкінці першої декади квітня, але найчастіше в другій - третій декадах.
Таким чином, за нашими даними, наприкінці ХХ століття приліт птахів став спостерігатися раніше − в першій і другій декадах квітня.
На осінніх міграціях скопи – більш численні, ніж навесні. Перші птахи спостерігались у третій декаді серпня.
Добре виражений проліт на Дніпрі (21 з 26 зареєстрованих птахів). Найбільше впродовж дня спостерігали 4 особин (36.09.2001 р.), 5 особин (8.09.2008 р.) і 3 особини 28.09.2015 р.
Останніх птахів на прольоті  відмічали: 1.10.1994 р. та 1.10.1999 р.
У 2006 р. доросла самка, споряджена супутниковим передавачем, здійснила переліт від місця гніздування в Естонії до району зимівлі в Африці (Республіка Конго) між 6 серпня і 8 вересня, подолавши 6684 км і перетнувши при цьому територію України з півночі на південь.
Скопа харчується, здебільшого, рибою.
Відомо багато випадків, коли птахи топились у риболовних сітках, де була риба. На жаль, дуже часто в рибних господарствах працівники відстрілюють полюючих птахів.
Зважаючи на те, що в Скандинавії мітять кільцями багатьох птахів, а під час міграцій територією України значна кількість скоп гине, то в центр кільцювання птахів надходить багато інформації.
У Заповіднику всіх скоп спостерігали на ставку-охолоджувачі та в долині р. Прип’ять. Також птахи мають летіти по долині р. Уж.
Колись цей пернатий хижак гніздувався в Чернігівській, Київський та інших північних областях. Наразі випадки гніздування в Україні – невідомі. Хоча й – можливі. Наприклад, у Рівненській області спостерігали птахів в гніздовий час. Більше того, було навіть знайдено гніздо біля озера, але успішного гніздування не підтверджено.

 




















Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua