Яструб великий - таємничий хижак
Яструб великий (Accipiter gentilis) – найбільший вид з роду яструбових, типовий лісовий мешканець. Він обирає ліси будь-якого типу з високими деревами. Місцями є доволі звичним, але рідко трапляється на очі через свою утаємниченість.
В Україні поширений на всій території, осілий вид. Проте, в результаті багаторічного переслідування та знищення, птах став настільки скритним і обережним, що його практично неможливо побачити. Збільшення вирубки лісів – головна загроза для популяції яструба великого.
Птахи моногамні і на місцях гніздування з`являється в березні, але цьому передують повітряні шлюбні ігри: на світанку самець і самка високо літають, переслідуючи один одного і видаючи різкий і дзвінкий крик. Гніздо будують самі, або займають чужі. Повна кладка зазвичай налічує 2-3 зеленувато-блакитних яйця.
Яструб великий - вправний мисливець. В здатності маневрувати, робити неймовірні піруети, грудьми проломлювати гущу очерету або тонких гілок - цьому хижаку немає рівних. Короткі крила дають можливість легко пролітати між деревами і гілками, а довгий хвіст забезпечує хорошу маневреність.
Цей вид занесено до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES).