26 квітня – 36-ті роковини Чорнобильської катастрофи
УРОКИ ЧОРНОБИЛЯ ЗАСВОЄНІ НЕ ВСІМА
36 років тому сталася аварія на Чорнобильській АЕС.
Це була, й досі залишається, найбільша техногенна та екологічно-гуманітарна катастрофа у світовій історії ядерної енергетики.
Десятки років подолання наслідків аварії, задіяні значні ресурси (міжнародних донорів та з бюджету України) на зведення нового об’єкту «Укриття», сховища ЦСВЯП, комплексу «Вектор», автоматизованої системи моніторингу радіоактивного стану, підтримку енергоблоків у безпечному стані, глобальні наукові дослідження, міжнародні конференції тощо.
Здавалось, після Чорнобильської катастрофи весь світ зробив адекватні висновки.
Однак, як показали останні події – вторгнення російської армії та захоплення ЧАЕС в тому числі – застереження минулого критично забуті країною, що в 1986 році теж потерпіла від наслідків вибуху на атомній електростанції.
Ми вперше зіштовхнулися з явищем ядерного тероризму.
Коли танки захоплюють територію атомної станції і перетворюють її на військову базу, коли поруч розміщують боєкомплекти, а над сховищами із ВЯП, над самою станцією та НБК пролітають винищувачі!
Більше того, ЧАЕС пережила обстріли, знеструмлення, і, по суті, загрозу повторення ядерної катастрофи 86-го року.
Небезпека для Європи та усього світу була дуже високою!
Ці факти ще раз підтверджують: уроки Чорнобиля засвоєні не всіма.
Попри все, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник як природоохоронна, науково-дослідна та еколого-просвітницька установа потроху повертається до звичайного режиму роботи.
Ми впевнені: незважаючи на черговий виток руйнації, природа залікує і ці рани та вкотре доведе, що вона мудріша й витриваліша