Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ОСОЇД

Осоїд (Pernisapivorus) – малочисельний гніздовий птах Заповідника

Перші птахи повертаються з Півдня, зазвичай,наприкінці квітня - на початку травня.

З’явившись на гніздовій ділянці, осоїди починають її обліт. Це добре помітно по птахах, які часто курсують над деревами в межах своєї території.

Коли вони починають токувати – ще триває переліт птахів з північних популяцій аж до кінця травня.Токують птахи в парі у повітрі. Якщо самиця обігріває кладку, самець демонструє токовий політ самостійно.

Характерний елемент токування осоїда − це ляскання крилами, що підняті вертикально вгору над спиною. Цей маневр птах здійснює, коли зупиняється у верхній точці “горки”.

Поодиноке токування самця влітку, скоріше за все, виконує роль маркування гніздової ділянки.Помічено, що осоїд віддає перевагу на гніздуванні листяним та мішаним лісам.

У кладці, зазвичай, 2 яйця,  рідкісний випадок 1 – 3.Пташенята з’являються наприкінці червня – на початку липня і знаходяться в гнізді 40 – 45 діб.

Молоді птахи залишають гніздо найчастіше на початку – всередині серпня. Молоді осоїди тривалий час тримаються гніздової ділянки, поки дорослі їх годують. У цей період вони дуже крикливі, переслідують батьків, які приносять їм їжу.

За живленням осоїд є стенофагом. Перетинчастокрилі – майже виключно різні види ос і, частково, джмелі (дорослі комахи й личинки) є основою живлення осоїда в гніздовий період. Ним він вигодовує і пташенят. Зрідка в живлені осоїда трапляються амфібії, ящірки         й дрібні птахи.

У гнізді і під гніздом досить часто виявляли стільники від гнізд ос. Стільники та іншу поживу птахи переносять до гнізда в лапах.

Неодноразово спостерігали осоїдів, які займались викопуванням осиних гнізд. Якщо птаха сполохати, через деякий час він знову повертається до гнізда ос і продовжує його розкопування.

У Заповіднику гніздується біля 25 пар. Простежуючи осінню міграцію осоїда в Заповіднику,  науковці виявили, що поодинокі рідкісні птахи починають відлітати вже на початку другої декади серпня. Поступово прольот посилюється, але найбільша кількість птахів пролітає в другій декаді вересня. Під час піку прольоту осоїди мігрують зграями до 30 особин, найчастіше – від 4 до 8 птахів.

Після тривалого похолодання впродовж дня нараховували до 180 птахів.

Місця зимівлі осоїдів, що походять з Європи, розташовані в зоні вологих тропічних лісів Екваторіальної Африки, а також у лісах Південно-східної та Південної Африки.В Україні гніздиться 2–2,5 тис. пар.

Головним чинником негативного впливу на вид залишається переслідування з боку людини, зокрема відстріл птахів на шляхах міграції.












Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua