Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ОСОЇД

Осоїд (Pernisapivorus) – малочисельний гніздовий птах Заповідника

Перші птахи повертаються з Півдня, зазвичай,наприкінці квітня - на початку травня.

З’явившись на гніздовій ділянці, осоїди починають її обліт. Це добре помітно по птахах, які часто курсують над деревами в межах своєї території.

Коли вони починають токувати – ще триває переліт птахів з північних популяцій аж до кінця травня.Токують птахи в парі у повітрі. Якщо самиця обігріває кладку, самець демонструє токовий політ самостійно.

Характерний елемент токування осоїда − це ляскання крилами, що підняті вертикально вгору над спиною. Цей маневр птах здійснює, коли зупиняється у верхній точці “горки”.

Поодиноке токування самця влітку, скоріше за все, виконує роль маркування гніздової ділянки.Помічено, що осоїд віддає перевагу на гніздуванні листяним та мішаним лісам.

У кладці, зазвичай, 2 яйця,  рідкісний випадок 1 – 3.Пташенята з’являються наприкінці червня – на початку липня і знаходяться в гнізді 40 – 45 діб.

Молоді птахи залишають гніздо найчастіше на початку – всередині серпня. Молоді осоїди тривалий час тримаються гніздової ділянки, поки дорослі їх годують. У цей період вони дуже крикливі, переслідують батьків, які приносять їм їжу.

За живленням осоїд є стенофагом. Перетинчастокрилі – майже виключно різні види ос і, частково, джмелі (дорослі комахи й личинки) є основою живлення осоїда в гніздовий період. Ним він вигодовує і пташенят. Зрідка в живлені осоїда трапляються амфібії, ящірки         й дрібні птахи.

У гнізді і під гніздом досить часто виявляли стільники від гнізд ос. Стільники та іншу поживу птахи переносять до гнізда в лапах.

Неодноразово спостерігали осоїдів, які займались викопуванням осиних гнізд. Якщо птаха сполохати, через деякий час він знову повертається до гнізда ос і продовжує його розкопування.

У Заповіднику гніздується біля 25 пар. Простежуючи осінню міграцію осоїда в Заповіднику,  науковці виявили, що поодинокі рідкісні птахи починають відлітати вже на початку другої декади серпня. Поступово прольот посилюється, але найбільша кількість птахів пролітає в другій декаді вересня. Під час піку прольоту осоїди мігрують зграями до 30 особин, найчастіше – від 4 до 8 птахів.

Після тривалого похолодання впродовж дня нараховували до 180 птахів.

Місця зимівлі осоїдів, що походять з Європи, розташовані в зоні вологих тропічних лісів Екваторіальної Африки, а також у лісах Південно-східної та Південної Африки.В Україні гніздиться 2–2,5 тис. пар.

Головним чинником негативного впливу на вид залишається переслідування з боку людини, зокрема відстріл птахів на шляхах міграції.
Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua