Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram


Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ВЕДМЕДЯ ЗАФІКСУВАЛИ ЗНОВУ

Ведмідь бурий (Ursus arctos) відомий майже кожному з дитинства. Він зайняв почесне місце у міфах, казках та літературі.
До 17-го ст. ареал цього найбільшого хижака охоплював усю лісову та лісостепову зони нашої країни.
Втім, звір, який у суспільній уяві є символом дикої сили, виявився вразливим до антропогенного перетворення природного середовища.
На початку 20-го ст. ведмідь зберігся лише в Карпатах.
Про його появу у зоні відчуження ЧАЕС почали говорити у 2001-2002 роках. Проте ознак постійної присутності виду на території тоді виявлено не було.
У 2010 році зафіксовано «задири» ведмедя на стовбурі сосни (ідентифіковані кваліфікованими зоологами).
У 2014-2016 роках співробітники НДУ «Чорнобильський центр" за допомогою фотопасток отримали достовірні свідчення присутності виду на території ЗВіЗБ(О)В. Однак не було достовірної інформації щодо статусу присутності ведмедя – це резидентні особи чи «гості», їх чисельність та інше.
Після створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника співробітники його наукового відділу приєднались до пошуку ведмедя.
У 2020 році, в рамках виконання із Франкфуртське зоологічне товариство в Україні // FZS Ukraine проєкту Полісся - дика природа без кордонів , був розпочатий фотомоніторинг великих ссавців.
Торік ми зафіксували ведмедя у південній частині Заповідника.
У цьому році через окупацію та бойові дії дослідження призупинились. Але на початку літа роботу нашого офісу в Чорнобилі відновили та, враховуючи вимоги безпеки й режиму, продовжили наукові дослідження.
І, як і в 2020-му, в 2022-му році ми знову зафіксували на заповідних територіях ведмедя бурого. Сподіваємося, що ця особина залишиться тут на постійно.
Якщо до нас повернувся цей величний звір, можна стверджувати: Заповідник виконує функцію збереження природи успішно.
До речі. Влітку цього року Національний банк України ввів в обіг пам’ятну монету «Чорнобиль. Відродження. Ведмідь бурий», яка продовжує серію «Флора і фауна України».
📸 з фотопасток проєкту Полісся - дика природа без кордонів , встановлених на території Чорнобильського заповідника
та Svitlana Kudrenko - співробітниці Франкфуртське зоологічне товариство в Україні // FZS Ukraine

 
Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua