Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ВЕДМЕДЯ ЗАФІКСУВАЛИ ЗНОВУ

Ведмідь бурий (Ursus arctos) відомий майже кожному з дитинства. Він зайняв почесне місце у міфах, казках та літературі.
До 17-го ст. ареал цього найбільшого хижака охоплював усю лісову та лісостепову зони нашої країни.
Втім, звір, який у суспільній уяві є символом дикої сили, виявився вразливим до антропогенного перетворення природного середовища.
На початку 20-го ст. ведмідь зберігся лише в Карпатах.
Про його появу у зоні відчуження ЧАЕС почали говорити у 2001-2002 роках. Проте ознак постійної присутності виду на території тоді виявлено не було.
У 2010 році зафіксовано «задири» ведмедя на стовбурі сосни (ідентифіковані кваліфікованими зоологами).
У 2014-2016 роках співробітники НДУ «Чорнобильський центр" за допомогою фотопасток отримали достовірні свідчення присутності виду на території ЗВіЗБ(О)В. Однак не було достовірної інформації щодо статусу присутності ведмедя – це резидентні особи чи «гості», їх чисельність та інше.
Після створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника співробітники його наукового відділу приєднались до пошуку ведмедя.
У 2020 році, в рамках виконання із Франкфуртське зоологічне товариство в Україні // FZS Ukraine проєкту Полісся - дика природа без кордонів , був розпочатий фотомоніторинг великих ссавців.
Торік ми зафіксували ведмедя у південній частині Заповідника.
У цьому році через окупацію та бойові дії дослідження призупинились. Але на початку літа роботу нашого офісу в Чорнобилі відновили та, враховуючи вимоги безпеки й режиму, продовжили наукові дослідження.
І, як і в 2020-му, в 2022-му році ми знову зафіксували на заповідних територіях ведмедя бурого. Сподіваємося, що ця особина залишиться тут на постійно.
Якщо до нас повернувся цей величний звір, можна стверджувати: Заповідник виконує функцію збереження природи успішно.
До речі. Влітку цього року Національний банк України ввів в обіг пам’ятну монету «Чорнобиль. Відродження. Ведмідь бурий», яка продовжує серію «Флора і фауна України».
📸 з фотопасток проєкту Полісся - дика природа без кордонів , встановлених на території Чорнобильського заповідника
та Svitlana Kudrenko - співробітниці Франкфуртське зоологічне товариство в Україні // FZS Ukraine

 








Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua