Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ЛУНЬ ПОЛЬОВИЙ
Лунь польовий (Circus cyaneus) – рідкісний птах Заповідника.
На весняному прольоті птахів зустрічали з середини березня до першої декади квітня.
Мігрують птахи, зазвичай, поодинці, рідше – парами. Як вказував В. М. Зубаровський (1977), першими, здебільшого, відлітають самці.
Під час весняного прольоту в 2003 р. ми також спостерігали, що на початку весняної міграції в обліках домінують дорослі самці. В деякі дні реєстрували тільки їх.
На гніздуванні не виявлений, але 9.06.2010 р. на території зони відчуження, біля с. Іллінці, двічі спостерігали самиць на полюванні. Відстань між ними складала біля одного км. Характер перебування птахів в регіоні встановити не вдалось. Під час другого візиту цієї ділянки, 6.07, птахів не спостерігали.
Це була єдина реєстрація виду в Київській області за останні десятиліття. І хоча вона не підкріплена спостереженнями гніздової поведінки чи знахідкою гнізда, можна мати уявлення, що польовий лунь тут гніздувався.
Харчується лунь польовий дрібними гризунами і птахами, ящірками тощо.
На осінній міграції більш численний, ніж навесні. Пік міграції припадає на першу та другу декади жовтня, але проліт може розтягуватись до кінця другої декади листопада. Мігрують луні найчастіше поодинці, іноді – групами до 3 особин (в дні інтенсивної міграції). Мігрують низько над землею (відкрита місцевість) чи на висоті до 300 м.
Польовий лунь під час зимівлі реєструється не щорічно. Рідко птахи зустрічаються при наявності високого сніжного покриву.
В Україні гніздову популяцію оцінюють у 10-25 пар. Сучасний стан вітчизняної гніздової популяції – на критичному рівні. На території України в окремі роки може зимувати кілька тисяч особин, а в цілому в Європі – 7,7-17 тис. ос.
Причини зміни чисельності: значна деградація гніздових біотопів, викликана, в першу чергу, осушувальною меліорацією та інтенсифікацією агровиробництва, зокрема і застосуванням небезпечних пестицидів; надмірне заростання лук та лісових галявин; проведення весняного випалювання рослинності на відкритих луках, у долинах рік, на болотах.















Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua