Це буде важливий рік з проміжною оцінкою, остаточними робочими програмами та етапами формування наступної Рамкової програми.
Цей рік обіцяє стати ключовим для Рамкових програм ЄС, оскільки Європейська Комісія готується окреслити плани на решту програми «Горизонт Європа» і зробити ключові кроки до наступної Рамкової програми - Framework Programme (FP10).
Головною подією року, ймовірно, стане оприлюднення пропозиції Комісії щодо FP10. Хоча вона не розпочнеться до 2028 року, переговори щодо її форми розпочнуться, як тільки Комісія (сподіваємось) представить свою пропозицію в середині 2025 року.
Тим часом дослідники зосередяться на планах на останні три роки програми «Горизонт Європа». Оскільки 36 мільярдів євро все ще доступні, вони будуть детально викладені в робочих програмах на 2025-27 роки, перша партія яких очікується в квітні.
Інші ключові дати і події будуть формувати порядок денний протягом року, включаючи запуск дев'яти нових державно-приватних партнерств і проміжну оцінку програми «Горизонт Європа».
ДАТИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА
Першою датою, яку слід відмітити у ваших календарях, є публікація робочих програм до 2025 року, в яких будуть визначені цьогорічні витрати «Горизонт» на конкурси проєктних заявок. Це заплановано на квітень.
Робочі програми охоплюватимуть усі цьогорічні конкурси «Горизонт», їхні бюджети та обсяги. SCIENCE|BUSINESS вже знайомив з деякими з них на своїй сторінці Horizon papers, де публікуються витоки проєктів з 2021 року.
Також наприкінці квітня Комісія оприлюднить проміжну оцінку «Горизонт Європа». Це юридичний дедлайн, встановлений регламентом «Горизонт Європа», який Комісія не може пропустити.
У звіті буде розглянуто, що працює - а що ні - в програмі «Горизонт Європа». Звіт буде використаний при плануванні FP10, тому оцінку Комісії можна розглядати як ранню ознаку того, чого слід очікувати від пропозиції FP10.
Але цього року «Горизонт Європа» не просто завершує старі справи. Ще дев'ять державно-приватних партнерств будуть запущені в 2025 році, хоча, за словами інсайдерів, дати все ще попередні.
П'ять партнерств зі спільним фінансуванням і чотири партнерства зі спільними програмами викладені в другому стратегічному плані «Горизонт Європа». Вони охоплюватимуть такі теми, як здоров'я мозку; ліси і лісове господарство для сталого майбутнього; інноваційні матеріали; сировина; стійка культурна спадщина; соціальні перетворення і стійкість; сонячна фотоелектрика; текстиль майбутнього; і віртуальні світи.
До кінця року Комісія також опублікує робочі програми «Горизонт Європа» на 2026-27 роки, останні два роки поточної семирічної дослідницької програми. Орієнтовна дата публікації - кінець 2025 року.
ЗАЯВКА НА FP10 В РОБОТІ
Хоча до завершення програми «Горизонт Європа» залишилося ще три роки, увага вже прикута до FP10. Технічно, Комісія повинна висунути пропозицію до 1 липня цього року.
Але плани Комісії ще не викарбувані в камені, оскільки ходять чутки про можливу затримку з більш широкою пропозицією щодо наступного семирічного бюджету ЄС - Багаторічною фінансовою рамочною програмою - Multiannual Financial Framework (MFF)
Ці два документи пов'язані між собою, оскільки пропозиція щодо MFF міститиме цифру для бюджету FP10.
Офіційний крайній термін подання пропозиції щодо MFF - липень. Відповідаючи на запитання про плани, Комісія не прокоментувала часові рамки, але вона інтенсивно працює над підготовкою наступної заявки MFF, яка має бути подана протягом цього року.
Це вже не перший випадок, коли велика бюджетна пропозиція затримується. Пропозиція щодо бюджету на 2021-28 роки була відкладена з січня по травень 2018 року.
Потенційна затримка проєкту MFF може вплинути на пропозицію FP10. У 2018 році Комісія оприлюднила пропозицію «Горизонт Європа» в червні, через місяць після того, як були запропоновані цифри MFF.
ПРОЙДЕНО ДОВГИЙ ШЛЯХ
Заявка на FP10 стане кульмінацією тривалого процесу планування. Він розпочався в лютому 2023 року, коли Комісія опублікувала результати громадських консультацій. Одним з висновків був заклик дослідницької спільноти до розширення програми з чітким баченням і хорошим балансом між фундаментальною і прикладною наукою.
Після цього почалося лобіювання великого бюджету на дослідження, з неодноразовими закликами від депутатів Європарламенту, дослідницьких асоціацій, університетів і промисловості до FP10 подвоїти бюджет до 200 мільярдів євро. Звіт Маріо Драгі (Mario Draghi) про конкурентоспроможність ЄС дійшов такого ж висновку.
Невдовзі після доповіді Драгі, витік інформації з Комісії показав проєкт планів щодо створення мегафонду конкурентоспроможності, який об'єднав би більшу частину FP10. Ця новина викликала ажіотаж у спільноті дослідницької політики, але з тих пір Комісія набагато менше згадувала про цей новий фонд конкурентоспроможності.
Наразі нічого не є визначеним, доки Комісія не оприлюднить свої офіційні плани щодо FP10 та MFF.
Після того, як пропозиція щодо FP10 буде опублікована, держави-члени розпочнуть переговори щодо запропонованої Рамкової програми десь цієї осені. В ідеальному випадку вони досягнуть угоди на початку 2026 року, що дозволить розпочати переговори з Європейським парламентом щодо остаточної форми програми.
Знову ж таки, в ідеальному світі Парламент і держави-члени досягнуть угоди наприкінці 2026 року, що дасть Комісії рік на підготовку програми до її запуску у 2028 році.
Бюджет буде обговорюватися окремо главами урядів і парламенту в рамках семирічної бюджетної пропозиції на 2028-34 роки.
SCIENCE|BUSINESS https://sciencebusiness.net/news/r-d-funding/horizon-europe/horizon-europe-2025-key-dates-watch