Комітет Європейського парламенту з питань промисловості, досліджень та енергетики (ITRE) підтримує створення нових незалежних рад в рамках Рамкової програми (РП10) - концепцію, запропоновану в доповіді про майбутнє Рамкової програми 10, опублікованій групою з 15 експертів на чолі з колишнім міністром науки Португалії Мануелем Хейтором (Manuel Heitor).
Згідно з проектом звіту, підготовленим членом ITRE Крістіаном Елером (Christian Ehler), нинішня Рамкова програма «Горизонт Європа» не в змозі ефективно сприяти розвитку науки, досліджень та інновацій - ключових факторів конкурентоспроможності ЄС. У звіті зазначається, що РП10 потребує змін.
Проект звіту буде обговорюватися наступного тижня, і депутати Європарламенту мають час до наступної середи, щоб подати поправки, тоді як переговори щодо остаточного звіту ITRE про РП10 триватимуть до початку наступного року, а остаточне затвердження відбудеться на пленарному засіданні навесні 2025 року.
У своїй нинішній формі проект звіту Елера підтримує пропозицію групи Хейтора щодо створення Європейської ради з технологій та промислової конкурентоспроможності для розширення участі приватного сектору, а також Європейської ради з суспільних викликів для управління науково-дослідницькою та інноваційною діяльністю, спрямованою на вирішення суспільних проблем, з обмеженою участю промисловості.
Звіт Хейтора також рекомендує подвоїти бюджет Європейської дослідницької ради (ERC) і значно збільшити бюджет Європейської інноваційної ради (EIC). Крім того, у звіті підкреслюється важливість збереження незалежності Наукової ради та забезпечення аналогічного захисту EIC від тиску з боку держав-членів та Комісії.
Цей перехід до незалежних рад передасть більшість повноважень з управління РП10 в руки галузевих експертів, а не Європейської Комісії. Згідно із звітом Хейтора, ці ради допоможуть залучити більше компаній до програми.
У своєму проекті звіту Елер зазначає, що розширення, незалежність і самоврядування ERC і EIC повинні бути центральними для РП10. Половина бюджету РП10 має бути спрямована на ці дві структури, щоб прискорити перехід від фундаментальної науки до інноваційного масштабування, йдеться у звіті ITRE.
У той же час, у звіті зазначається, що в рамках РП10 необхідно спростити другий компонент (Pillar II). «Кількість задіяних інструментів, невдала реалізація місій, а також численні бюджетні зміни призвели до непотрібної складності, яка відлякує заявників, а особливо новачків, від участі», - зазначають автори звіту.
Найбільшу частку бюджету отримує другий компонент програми «Горизонт Європа», який фінансує доконкурсні дослідницькі та інноваційні проекти, в рамках яких науковці та компанії працюють над визначеними ЄС викликами та пріоритетами.
Парламентський «список бажань»
У проекті звіту ITRE пропонується, щоб РП10 залишалася окремою програмою, а її бюджет був збільшений до 220 мільярдів євро. Більший бюджет заохочуватиме держави-члени збільшувати інвестиції в дослідження та інновації, що допоможе ЄС досягти цільового показника в 3% ВВП, встановленого два десятиліття тому, вважають депутати Європарламенту.
У звіті також розглядаються чутки про те, що Європейська комісія планує об'єднати всі фонди досліджень та інновацій у новий мега-фонд конкурентоспроможності, який планується запустити в рамках майбутнього багаторічного бюджету в 2028 році. Євродепутати стверджують, що централізація РП10 в рамках такого фонду підірве його здатність стимулювати інновації. «Тільки якщо ми поставимо дослідження та інновації (R&I) на перше місце, ми можемо очікувати, що це сприятиме нашій конкурентоспроможності - R&I є довгостроковою передумовою конкурентоспроможності, а не короткостроковим рішенням», - йдеться в проєкті звіту.
Крім того, у звіті міститься заклик до меншої бюрократизованої Рамкової програми, яку оцінили провідні експерти, зазначивши, що «Горизонт Європа» є «занадто складною, а заклики недостатньо релевантними».
Використання місій та одноразового фінансування в «Горизонт Європа» також отримало різкі коментарі від ITRE. На думку комітету, місії не змогли досягти ключових цілей, таких як залучення зовнішнього фінансування.
Як наслідок, проект звіту рекомендує переосмислити цю частину «Горизонт Європа» і закликає Комісію знайти альтернативні джерела фінансування для продовження діяльності місій або з інших частин бюджету ЄС, або на національному рівні.
Аналогічно, він закликає до скорочення використання одноразового фінансування в рамках програми «Горизонт Європа», стверджуючи, що воно не досягає своєї основної мети - спрощення адміністрування і зниження операційних витрат для бенефіціарів.
Ще одним компліментом у бік групи Хейтора у проекті звіту ITRE було зазначено, що він підтримує запровадження нового інструменту фінансування для дослідників на ранніх стадіях наукової кар'єри - «Обирай Європу».