У своєму розгорнутому інтерв'ю новий комісар з питань досліджень виклала свій порядок денний для Рамкових програм ЄС
Рамкова програма 10 (РП10), флагманська програма ЄС з фінансування досліджень та інновацій, яка має розпочатися у 2028 році, навряд чи матиме бюджет у 220 мільярдів євро, заявила в ексклюзивному інтерв'ю Science|Business Катерина Захар'єва (Ekaterina Zaharieva), новий комісар з питань стартапів, досліджень та інновацій, в інтерв'ю.
Запропонована цифра бюджету була висунута минулого року в доповіді групи експертів на чолі з колишнім міністром науки Португалії Мануелем Хейтором (Manuel Heitor), а також дослідницькими лобістськими групами та депутатами Європарламенту, які вважають, що значне збільшення бюджету необхідне для реалізації амбіцій ЄС залишатися конкурентоспроможним у світі, де США та Китай лідирують у таких передових технологіях, як комп'ютерні чіпи та штучний інтелект (ШІ).
«Звичайно, я буду працювати над збільшенням бюджету наступної [Рамкової] програми, без сумніву, але обіцяти, що він буде вдвічі більшим, не реалістично», - сказала Захар'єва. «У нас дійсно є бюджетні обмеження».
Збільшення до 220 млрд євро означає більш ніж подвоєння поточного бюджету «Горизонт Європа», який ледь сягає 95 млрд євро, але Захар'єва каже, що вона «не може взяти на себе такі зобов'язання» і воліла б спростити Рамкову програму перед початком РП10 у 2028 році.
«Я дійсно не хочу починати [...] з бюджету, - сказала комісар з питань досліджень. «По-перше, реформи, спрощення, більш сфокусована програма, збереження і зміцнення автономії того, чого ми досягли - Європейської дослідницької ради та Європейської ради з інновацій».
На 2026 і 2027 роки, останні два роки програми «Горизонт Європа», вже заплановано кілька заходів. Робочі програми, що визначають можливості фінансування для останнього етапу програми «Горизонт Європа», вже повинні включати менш директивні конкурси і двоетапний процес подання заявок, що надасть дослідникам більшої гнучкості. Також планується подальше розширення одноразових конкурсів.
Підтримуючи висновки експертної групи під керівництвом Хейтора, Захар'єва зазначила, що рівень успішності від 8% до 14% означає, що заявники втрачають час і гроші на тривалу і складну процедуру подачі заявок. Вона також хоче спростити текст самих робочих програм, які, за її словами, є занадто довгими і зарегульованими.
«Ми не можемо втрачати час. Я не хочу чекати три роки на реформування наступної Рамкової програми».
На думку Захарієвої, оптимізація «Горизонт Європа» буде корисною для всіх країн-членів, в тому числі для країн Центральної та Східної Європи, які страждають від розриву в результативності із західними колегами. ЄС намагається подолати цей розрив протягом багатьох років.
За її словами, країни-члени, які приєдналися до блоку після 2004 року, все ще намагаються залучити іноземних дослідників до роботи над проектами «Горизонт». У деяких з цих країн дослідники можуть отримувати до 40% менше грошей, ніж у багатших країнах-членах ЄС. Захар'єва натякнула, що питання зарплат повернеться до політичного порядку денного Комісії під час переговорів щодо РП10.
Комісар з питань досліджень зазначила, що конкретна пропозиція щодо РП10 буде готова після того, як Комісія представить проект багаторічного бюджету на 2028-2035 роки, який має бути представлений 1 липня.
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ І ГЕОПОЛІТИКА
ЄС намагається поставити дослідження та інновації в центр зусиль з відродження своєї економічної конкурентоспроможності. На додаток до доповіді Хейтора, політичні документи, опубліковані в 2024 році колишніми прем'єр-міністрами Італії Маріо Драгі (Mario Draghi) та Енріко Летта (Enrico Letta), дійшли похмурого висновку: зростає розрив у валовому внутрішньому продукті між ЄС та США, що зумовлено відставанням зростання продуктивності праці в Європі. Це значною мірою пояснюється слабкістю технологічного сектору ЄС.
У найближчі десятиліття зростання більше не буде відбуватися за рахунок збільшення чисельності населення, а має відбуватися за рахунок підвищення продуктивності праці. Отже, для того, щоб вижити, ЄС повинен значно збільшити державні та приватні інвестиції в дослідження та інновації, щоб створити і масштабувати нові технології та послуги.
Невдовзі після публікації звітів Летти і Драгі група експертів на чолі з Хейтором також дійшла висновку, що програма «Горизонт Європа» є занадто складною для багатьох заявників, її державно-приватне партнерство є неефективним, а Європейська інноваційна рада (ЄІР), яка є основним спонсором інноваційних компаній, потребує змін.
Компонент 2 програми «Горизонт Європа» є основним інструментом ЄС для стимулювання приватних інвестицій у Рамкову програму і включає десятки державно-приватних партнерств, що фінансують спільні дослідження. Але критики кажуть, що його структура є занадто жорсткою, їй бракує фокусу на майбутніх технологіях і вона накладає важкий адміністративний тягар на партнерів, що відштовхує промисловість.
Щоб виправити це, звіт Хейтора рекомендує ЄС створити дві нові ради, одну з питань промислової конкурентоспроможності, а іншу - з питань суспільних викликів, які б залучили приватний сектор до програми. Хейтор зазначив, що ці дві нові ради також допоможуть Комісії реформувати великі державно-приватні партнерства та тематичні місії, які зараз здійснюються службами Комісії за підтримки держав-членів.
Захарієва сказала, що вона проаналізувала всі ці пропозиції, і її команда разом з Генеральним директоратом Комісії з досліджень та інновацій зараз працює над проектом структури для РП10. Вона визнає, що Компонент 2 потребує реформування, оскільки він «занадто складний», а простіша структура була б більш привабливою для компаній, але вона не «хоче створювати більше дослідницьких органів».
Що стосується створення агентства на кшталт DARPA (American Defense Advanced Research Projects Agency) з Європейською радою з інновацій (ЄРІ), яке, як зазначено у звіті Драгі, могло б надати керівникам програм більшої гнучкості, а експертам - більше свободи дій та грошей для впровадження радикальних інновацій, то вона висловила свою підтримку. Така гнучкість дозволила б Європі зберегти свою вигідну позицію у створенні стартапів, якщо це принесе очікувані вигоди.
ПЕРЕШКОДИ ДЛЯ СТАРТАПІВ
ЄС є лідером у створенні стартапів, але перетворити їх на глобальних гравців легше сказати, ніж зробити, зазначила пані Захар'єва. «Я називаю це витоком інновацій: ми навчаємо людей тут, у нас чудова освіта, величезні таланти в ЄС, чудові інноватори, чудові дослідники, які мають ідею, створюють стартап, але потім ми не в змозі надати їм швидкий капітал, який їм потрібен для масштабування».
За словами єврокомісара, 54% компаній в Європі скаржаться на бюрократію та зарегульованість, а 24% не можуть отримати доступ до капіталу. Отже, плани щодо спрощення правил та полегшення доступу до венчурного капіталу повинні йти пліч-о-пліч.
ЦІЛЬОВИЙ ПОКАЗНИК У 3%
Окрім зусиль Комісії, спрямованих на стимулювання інновацій у 27 країнах-членах ЄС, Захар'єва також зазначила, що всі держави-члени повинні намагатися підвищити ефективність своїх досліджень шляхом забезпечення відповідних державних і приватних інвестицій, стимулів і реформ.
Відповідаючи на запитання, чи може ЄС виділяти 3% свого ВВП на дослідження і розробки - ціль, встановлена понад два десятиліття тому, Захар'єва сказала, що вона «абсолютно досяжна».
У 2023 році частка ВВП блоку, що витрачається на дослідження і розробки, досягла 2,2%.
Проблема, однак, полягає не стільки в державних витратах, скільки в інвестиціях з боку гравців приватного сектору. «Однією з цілей, яку ми повинні мати, є відвідування країн-членів, розмови з урядами та мозковий штурм щодо того, що вони можуть зробити для стимулювання приватного сектору».
«Наша конкурентоспроможність - це питання безпеки. Це питання збереження нашого демократичного порядку, - додала вона. «Без інвестицій в дослідження та інновації ми не зможемо бути конкурентоспроможними. Це дуже просто».
ГЛОБАЛЬНІ ВИКЛИКИ
Хоча вона вважає співпрацю «найбільшою доданою вартістю» програми «Горизонт Європа», комісар зазначила, що блок повинен бути більш реалістичним щодо загроз безпеці, з якими він стикається, і більш стратегічним, коли справа доходить до збереження європейських інновацій.
Ізраїль є однією з країн, що не є членами ЄС, чиї дослідники мають право брати участь у проектах програми «Горизонт». Зараз деякі науковці просять призупинити його асоціацію, стверджуючи, що ЄС опосередковано фінансує військові технології, які використовуються проти цивільного населення в Газі.
Дослідницький директорат Комісії перевірив усі проекти, в яких беруть участь ізраїльські університети та вчені, і «немає жодних доказів того, що вони порушують правила контракту», - сказала Захар'єва. Вона додала, що не підтримає виключення на основі національності.
Відповідаючи на питання про переобрання Дональда Трампа і майбутнє трансатлантичного наукового співробітництва, вона сказала, що США є союзником. «У нас однакові цілі і однакові інтереси, тому я думаю, що в сфері досліджень та інновацій це дійсно так».
SCIENCE|BUSINESS https://sciencebusiness.net/news/eu-budget/requests-eu220b-fp10-budget-not-realistic-zaharieva-says