Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Новини «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
УРСУЛА ФОН ДЕР ЛЯЄН НАДАЄ ПРІОРИТЕТ ДОСЛІДЖЕННЯМ, КОЛИ ДЕПУТАТИ ЄВРОПАРЛАМЕНТУ ЗАТВЕРДЖУЮТЬ НОВУ КОМІСІЮ

Подолання інноваційного розриву з США та Китаєм є її першочерговим завданням

Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen), яка повернулася на посаду президента Європейської Комісії, поставила дослідження та інновації на перше місце, оскільки її кандидатури на посаду комісара були схвалені депутатами Європарламенту сьогодні в Страсбурзі.

Виступаючи сьогодні вранці в парламенті, фон дер Ляєн заявила, що першим завданням її нової Комісії буде створення «компасу конкурентоспроможності», який буде спрямовувати її роботу протягом наступних п'яти років. Першим пунктом цього плану є подолання інноваційного відставання ЄС від США та Китаю.

«Ми поставимо дослідження та інновації, науку і технології в центр нашої економіки, - сказала вона. «Ми будемо більше інвестувати і краще фокусуватися».

За її словами, частка Європи у світовому патентному доробку знаходиться на одному рівні з США та Китаєм, але лише третина з них використовується у комерційних цілях. Континент «приблизно» такий же хороший, як і США, у створенні стартапів, але набагато гірший у їх масштабуванні. «Ми повинні скоротити цей розрив», - сказала вона депутатам Європарламенту.

Катерина Захар'єва (Ekaterina Zaharieva), новий комісар з питань стартапів, досліджень та інновацій, була першою, кого фон дер Ляєн назвала під час свого виступу.

«Її лідерство та досвід будуть безцінними для того, щоб вивести більше проривних технологій з лабораторії на ринок», - сказала вона.

Президент, також пообіцяла зруйнувати національні бар'єри в ЄС, щоб дозволити стартапам краще отримувати фінансування та розширювати свою діяльність за кордоном.

«Стартап з Каліфорнії може розширюватися і збирати гроші по всій території США. Але стартап в Європі повинен мати справу з 27 різними національними бар'єрами», - сказала вона.

Європейські лідери все частіше розглядають давно обговорюваний союз ринків капіталу як спосіб надати компаніям ЄС такий самий доступ до фінансування, як і їхнім американським конкурентам.

Фон дер Ляєн також сказала, що під час свого виступу вона надасть пріоритет конкурентоспроможності, декарбонізації та безпеці.

Її акцент на дослідженнях та інноваціях викликав оплески з боку депутатів Європарламенту. «Я дуже радий, що у нас нарешті знову є президент Комісії, який розуміє цінність науки, досліджень та інновацій для європейського проекту», - сказав німецький депутат Європарламенту Крістіан Елер (Christian Ehler) у своїй заяві, надісланій X.

Але незважаючи на те, що дослідження та інновації посіли чільне місце у промові фон дер Ляєн, вона ще не розробила жодних політичних деталей.

Елер, а також інші лобісти та доповіді хочуть, щоб наступна рамкова програма ЄС з досліджень та інновацій, яка має розпочатися у 2028 році, подвоїла свій бюджет до щонайменше 200 мільярдів євро.

У своїх політичних настановах на цей термін фон дер Ляєн пообіцяла «збільшити» витрати на дослідження і розширити Європейську дослідницьку раду (ERC) та Європейську інноваційну раду (EIC). Але незрозуміло, на який бюджет розраховуватиме Комісія, коли наступного року розпочнеться серйозний торг з державами-членами.

У звіті, опублікованому цього тижня, депутати Європарламенту з Комітету з питань промисловості, досліджень та енергетики (ITRE) заявляють, що половина бюджету РП10 повинна бути спрямована на ERC та EIC. Євродепутати також підтримують створення Європейської ради з питань технологій та промислової конкурентоспроможності для посилення участі приватного сектору, а також Європейської ради з питань соціальних викликів для управління науково-дослідницькою та інноваційною діяльністю, спрямованою на вирішення соціальних проблем.

У своєму виступі в середу фон дер Ляєн не згадала кілька політичних ідей, викладених у нещодавній доповіді колишнього прем'єр-міністра Італії Маріо Драгі (Mario Draghi), хоча «Компас конкурентоспроможності» базуватиметься на його звіті.

У звіті, наприклад, пропонується, щоб ЄС створив власне агентство з проривних інновацій за зразком американського Агентства передових оборонних дослідницьких проектів. Він також хоче, щоб ERC фінансував кафедри ЄС для «провідних дослідників».

Елер, тим часом, хоче, щоб фон дер Ляєн створила програму «Обирай Європу», щоб заманити науковців до Європи зі США, «в той час, коли багато чудових дослідників ставлять під сумнів, чи залишаться Сполучені Штати місцем для науки».

Після її промови депутати Європарламенту схвалили кандидатуру запропоновану фон дер Ляєн на посаду комісара, як і очікувалося після тижневих переговорів між політичними групами парламенту. 370 депутатів проголосували «за», 282 - «проти», 36 - «утрималися».

SCIENCE|BUSINESS https://sciencebusiness.net/news/european-research-council/ursula-von-der-leyen-prioritises-research-meps-approve-new?utm_source=ActiveCampaign&utm_medium=email&utm_ content=Ursula%20von%20der%20Leyen%20prioritises%20 research%20as%20MEPs%20approve%20new%20Commission&utm_campaign=Science%7CBusiness%20Bulletin%20No%20%201236




Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua