Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Новини «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ЄВРОПА ПРАГНЕ ВІДІГРАВАТИ ПРОВІДНУ РОЛЬ У ЗРОСТАЮЧІЙ КОСМІЧНІЙ ЕКОНОМІЦІ

Майбутній Закон ЄС про космос і космічна промислова стратегія визначатимуть політику, спрямовану на реалізацію підвищених амбіцій

За словами Андрюса Кубілюса, єврокомісара з питань оборони і космосу, Європа перебуває на «критичному перехресті», оскільки світова космічна економіка має потроїтися в наступному десятилітті.

«Ми перебуваємо на світанку космічної революції, і я хочу, щоб ми були лідерами», - сказав він на Європейській космічній конференції в Брюсселі 28 січня.

«Вона принесе надшвидкий супутниковий інтернет, надточні навігаційні спостереження, а в майбутньому - процвітаючу низькоорбітальну економіку, туризм в космосі, штучний інтелект, енергетику, космічне виробництво, видобуток корисних копалин [і] колонії», - сказав він.

У світі, який дедалі більше характеризується геополітичною конкуренцією, Комісія вважає космос центральним не лише для економічної конкурентоспроможності, але й для оборони і безпеки. «Ми не можемо залишити космос в руках агресивних авторитарних держав», - сказав Кубілюс.

Європа набагато більш оптимістично налаштована щодо своїх космічних перспектив, ніж це було в цей час минулого року. У липні 2024 року перший політ ракети Ariane 6 відновив автономний доступ континенту до космосу після довгих затримок, коли ЄС залежав від SpaceX Ілона Маска у запуску своїх навігаційних супутників.

Також зростає консенсус щодо необхідності для Європи стати більш конкурентоспроможною, коли йдеться про стратегічні технології, в тому числі в космічному секторі.

У першій половині цього року Комісія нарешті має представити свою пропозицію щодо космічного закону, який має зміцнити єдиний ринок космосу із загальними правилами безпеки, захисту та сталого розвитку.

ЄС також запустить нову космічну промислову стратегію, «щоб підтримати нашу промисловість у дослідженнях та інноваціях, повернути ланцюжки поставок і зміцнити експортні ринки, підтримати комерціалізацію космосу і використання наших космічних даних і послуг», - сказав Кубілюс.

Державні контракти будуть ключовими для підтримки зростання європейських компаній, і в найближчі два роки ЄС планує створити платформу для агрегації попиту на пускові послуги. «Ми повинні сказати: купуйте європейське. І ми повинні сказати: купуйте європейське», - сказав Кубілюс.

БІЛЬШЕ ІНВЕСТИЦІЙ

Конкуренція з такими світовими державами, як США і Китай, вимагатиме значного збільшення як державних, так і приватних інвестицій, в тому числі в наступному довгостроковому бюджеті ЄС. «Я хочу переконатися, що наша наступна Багаторічна фінансова програма відповідатиме нашим космічним амбіціям як для цивільних, так і для оборонних цілей», - сказав Кубілюс.

Важливо, що цього року міністри країн-членів Європейського космічного агентства (ЄКА) також ухвалюватимуть рішення щодо наступного трирічного бюджету агентства.

«Без значного збільшення фінансування на міністерському засіданні ЄКА в листопаді ми ризикуємо втратити досвід, компанії, таланти, автономію та інноваційну енергію», - заявив на конференції генеральний директор ЄКА Йозеф Ашбахер.

За даними ЄКА, європейські державні інвестиції в космос наразі становлять близько 12 мільярдів євро на рік, або 11% від загального світового обсягу, порівняно з 64% у США. Частка Європи у світових приватних інвестиціях становить 16% проти 60% у США.

Понад 60 банків і венчурних компаній приєдналися до Мережі інвесторів ЄКА, яка має на меті забезпечити фінансування космічних компаній на стадії зростання. Минулого року члени мережі інвестували близько 1 мільярда євро, що становить близько трьох чвертей від загального обсягу приватних інвестицій, але, за словами керівника ЄКА, цю суму потрібно помножити «в десять разів».

ЄС також підтримує космічні стартапи і малі та середні підприємства за допомогою програми CASSINI, яка включає в себе фонд початкового капіталу і зростання в розмірі 1 мільярд євро. Але «потрібно більше» в наступній Багаторічній фінансовій програмі, сказав Ашбахер.

Він також наполягає на тому, що ЄКА має необхідний досвід для роботи з ЄС над проектами, пов'язаними з обороною, якщо це буде доручено Комісією і країнами-членами ЄКА.

Деякі країни вже вирішили перерахувати кошти зі своїх міністерств оборони до ЄКА, що зараховується до цільового показника НАТО з інвестування 2% ВВП в оборону. На його думку, цей варіант може бути використаний «набагато ширше» на цьогорічному засіданні міністрів.

ДОСЛІДЖЕННЯ І ІННОВАЦІЇ

За словами Мануеля Хейтора, голови експертної групи Комісії з проміжної оцінки програми «Горизонт Європа», для того, щоб оборона стала головним рушієм європейської конкурентоспроможності, необхідна «краща артикуляція між обороною і космосом із збільшенням інвестицій в дослідження і інновації».

«Ефективна екосистема оборонних досліджень і інновацій вимагає потужної Рамкової програми досліджень і інновацій в наступній Багаторічній фінансовій програмі», - сказав на конференції колишній міністр науки Португалії.

Готуючи свій звіт, група Хейтора виявила, що лише 1,2% загального бюджету за перші три роки програми «Горизонт Європа» було витрачено на космічні дослідження, сказав він.

Хейтор закликав ЄС більше ризикувати і сприймати невдачі як крок до успіху. «Більшість стартапів, створених в Європі за останні 40 років, з'явилися за дуже короткий проміжок часу з фундаментальної науки», - сказав він.

Він також закликав Єврокомісію запустити з цього року програму «Обирай Європу» для залучення талантів і поліпшення кар'єри дослідників. Це можна зробити, «використовуючи існуючий механізм співфінансування стипендій Марії Кюрі та розширюючи його за рахунок промисловості, зокрема, космічної галузі та таких організацій, як Європейське космічне агентство», - сказав Хейтор.

SCIENCE|BUSINESS https://sciencebusiness.net/news/research-and-innovation-gap/europe-seeks-leading-role-burgeoning-space-economy?utm_source=ActiveCampaign&utm_medium=email&utm_content=EU+will+focus+funds+on+strategic+technologies+to+boost+competitiveness&utm_campaign=




Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua