Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Новини «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ЯК ТРАМП МОЖЕ ВПЛИНУТИ НА НАУКОВО-ТЕХНІЧНІ ВІДНОСИНИ МІЖ ЄС ТА США

Дехто в Європі роздумує над науковим поворотом до Індії і навіть Китаю. Інші стверджують, що ЄС не має іншого вибору, окрім як слідувати за Вашингтоном

Повернення Дональда Трампа до Білого дому спонукало деяких європейських лідерів наукових досліджень замислитися над тим, чи варто їм шукати нових наукових партнерів по всьому світу, в тому числі зближуватися з Китаєм.

ЄС витратив кілька років на спроби «знизити ризики» своїх наукових відносин з Китаєм, побоюючись, що він може допомагати Пекіну з чутливими або навіть військовими технологіями.

Але риторика Трампа щодо Європи змушує замислитися над тим, чи не варто континенту краще хеджувати свої ставки. Новий президент США погрожує захопити Гренландію, яка належить Данії, і не виключає застосування сили. Тарифи також можуть бути на кону.

«Те, що я зараз бачу і чую від нової адміністрації США, не є багатообіцяючим для цих особливих відносин [між Європою і США], які існували протягом багатьох років», - сказав Роберт-Ян Сміт, президент виконавчої ради Ейндховенського технологічного університету. «Це може змусити Європу шукати інших партнерів для співпраці», - попередив він.

ЄС вже розглядає можливість більш широкого повороту після вступу Трампа на посаду. Раніше цього тижня президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн відреагувала на інавгурацію Трампа, заявивши, що ЄС повинен «вийти за рамки блоків і табу».

Першою поїздкою під час її другого терміну буде Індія, повідомила фон дер Ляєн делегатам Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тим часом, вона відносно тепло висловилася про Китай, заявивши, що хоче «залучити і поглибити наші відносини» і «розширити наші торговельні та інвестиційні зв'язки».

«Індія є очевидним партнером, - сказала Сміт. Ейндховен, який є ключовим гравцем у світовій напівпровідниковій промисловості, активізував набір співробітників і студентів з цієї країни.

Риторика Трампа - наприклад, погрози захопити Гренландію економічними або військовими засобами - також ризикує підштовхнути Європу до перегляду політики наукового співробітництва з Китаєм, сказав Сміт, хоча він підкреслив, що цим слід «керувати з великою обережністю, враховуючи питання безпеки знань».

«Шкода, що США зараз також змушують нас шукати інших партнерів для співпраці», - сказав він.

РЕАКЦІЯ США

Але будь-яка спроба ЄС відновити науково-технічні відносини з Пекіном може зіткнутися з гнівною реакцією у Вашингтоні.

За словами Роберта Аткінсона, президента Фонду інформаційних технологій та інновацій, американського аналітичного центру, який підтримують багато американських технологічних компаній, все ще існують сфери, де Брюссель і Вашингтон могли б співпрацювати. До них належать робототехніка, напівпровідники та промисловість рідкоземельних магнітів, де домінує Китай. Але, додав він, адміністрація Трампа неохоче співпрацюватиме з ЄС, якщо Брюссель шукатиме зближення з Китаєм.

«Поки ЄС не вирішить, що хоче стояти на своєму і боротися за свободу і припинити нападки на американські компанії, я не бачу, чому США захочуть зміцнювати партнерство», - сказав він.

РАДА З ПИТАНЬ ТОРГІВЛІ ТА ТЕХНОЛОГІЙ

За попередньої адміністрації Джо Байдена ЄС створив Торговельно-технологічну раду (ТТР) зі США, яка намагалася укласти угоди з усіх питань - від штучного інтелекту до зарядних станцій для електромобілів, хоча її результати були неоднозначними. Брюссель також створив ТТР з Індією, зосередившись на таких сферах, як цифрове управління та чисті технології.

Майбутнє ТТР між ЄС і США наразі невизначене, але євродепутат Брандо Беніфей, голова комітету Європарламенту з питань відносин з США, сподівається, що воно може продовжитися в тій чи іншій формі.

«Натяки, які я отримав від наших американських колег, членів Конгресу та офіційних осіб США, свідчать про готовність продовжувати цей напрямок роботи і шукати нові шляхи для нашої співпраці в цій галузі», - сказав він.

Втім, дехто побоюється, що ця співпраця може набути зовсім іншої форми, яка більше відповідатиме умовам США.

Постійна залежність ЄС від американської армії в питаннях оборони від Росії і в енергетиці обмежує здатність блоку відійти від Вашингтона в науково-технічній політиці, попереджає Тобіас Герке, старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин.

«Ми стали більш залежними», - сказав він. «Оборонно-промисловий комплекс Європи просто не готовий».

Замість цього європейські лідери, швидше за все, «кинуть все разом з Трампом» для продовження військового захисту США, сказав він. У порівнянні з першим терміном Трампа в 2017 році, коли європейські лідери стверджували, що континент повинен розбудовувати власну військову і технологічну стратегічну автономію від США, атмосфера зараз «покірна», сказав він.

Він продовжив, що ТТР між ЄС і США «мертва» в її нинішньому вигляді, але може бути відроджена в урізаному вигляді, зосередившись на відмові Китаю в доступі до передових технологій, наприклад, в області Штучного Інтелекту (ШІ).

Вашингтон вже намагався обмежити продаж Пекіну напівпровідників, орієнтованих на ШІ, і чинив тиск на голландську компанію ASML, щоб вона обмежила експорт літографічних верстатів, необхідних для виробництва чіпів.

Пропозиція допомогти США в їхньому технологічному суперництві з Китаєм може дати Брюсселю «добро» у відносинах з новою адміністрацією, вважає Герке.

УКАЗИ

Ще не встиг влягтися пил від шквалу указів, виданих Трампом після того, як він вступив на посаду.

Серед найбільш значущих для вчених - рішення Трампа вивести США зі складу Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) через «обтяжливі» платежі порівняно з Китаєм.

Згідно з даними ВООЗ за 2022-23 роки, США внесли до організації 1,3 мільярда доларів, а Китай - лише 157 мільйонів доларів.

Указ Трампа також критикує ВООЗ за її «нездатність продемонструвати незалежність від неналежного політичного впливу держав-членів ВООЗ».

Хоча Трамп прямо не згадував Китай, ВООЗ критикували за те, що вона високо оцінила початкову реакцію Китаю на пандемію, навіть коли Пекін відмовився поділитися даними, які могли б допомогти зрозуміти походження вірусу.

РИЗИКИ ЗРОСТАЮТЬ

Тим не менш, вихід США «ставить під загрозу прогрес у вирішенні таких важливих питань, як готовність до пандемії та стійкість до протимікробних препаратів», - сказав Піт Бейкер, науковий співробітник Центру глобального розвитку, аналітичного центру, що базується у Вашингтоні та Лондоні.

Однак, за його словами, внесок США до бюджету ВООЗ становить близько 15%, тому його можуть покрити інші країни.

Своїм указом Трамп також вивів США з глобальної угоди про боротьбу з пандемією, яку наразі укладає ВООЗ. Це насправді є «більшою загрозою», сказав Бейкер. «Політична підтримка США глобальної архітектури безпеки в галузі охорони здоров'я є незамінною», - попередив він.

Трамп також скасував низку указів Байдена, в тому числі про створення президентської Ради радників з питань науки і технологій, а також указ про штучний інтелект, який, серед іншого, передбачав проведення тестування систем штучного інтелекту з високим ступенем ризику.

СКОРОЧЕННЯ БУДУТЬ?

Поки що незрозуміло, що Трамп означатиме для дослідницьких бюджетів у США. Але є ознаки того, що він хоче очолити адміністрацію, яка скорочує витрати, і створив так званий Департамент урядової ефективності на чолі з технологічним мільярдером Ілоном Маском.

Якщо скорочення дійсно відбудуться, це може вдарити по науковому співробітництву США за кордоном, вважає Аткінсон.

За його словами, закордонна співпраця, як правило, є «додатком» до університетських бюджетів, а це означає, що будь-які скорочення матимуть непропорційний вплив на неї.

SCIENCE|BUSINESS https://sciencebusiness.net/news/international-news/how-trump-could-impact-eu-us-science-and-technology-relations?utm_source=ActiveCampaign&utm_medium=email&utm_content=How%20Trump%20could%20impact%20EU-US%20science%20and%20technology%20relations&utm_campaign=




Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua