СЕРПОКРИЛЕЦЬ: НЕ ПЛУТАТИ З ЛАСТІВКОЮ Серпокрильця або стрижа інколи називають аристократом неба. В Україні зустрічається майже винятково серпокрилець чорний. Українське козацтво часто давали тваринам і рослинам назви, легкі для запам’ятовування. Справді, крило цього птаха схоже на серп.
Стрижі весь час перебувають у компанії. Люблять «потусуватись» у небі. Дійсно, цей птах зовсім не пристосований до життя на землі. Кігтями стриж добре чіпляється за вертикальну поверхню і може висіти нескінченно довго. Останні дослідження довели: ці птахи можуть навіть засинати у польоті на короткий проміжок часу.
Чорний серпокрилець – близький родич колібрі, хоча в нас його найчастіше плутають з ластівкою.
Стрижі починають розмножуватись у другій половині травня. Це можна легко помітити за зміною їх польотів: вони ганяються один за іншим, зависають в повітрі та поєднуються (один з птахів перевертається на спину). Їжу пташенятам стрижі приносять у горловому мішку.
У кінці липня і на початку серпня молоді серпокрильці стають на крило. Інколи недосвідчені молоді птахи при швидкому польоті травмуються – найчастіше під час зіткнення з дротами. Птахи літають, переважно, високо у небі й майже не вдаряються в транспорт.
Початок літа 2020 року був прохолодний, і розвиток молоді затримався. Тому ще на початку серпня можуть траплятися травмовані нелітаючі стрижі.
Гніздяться серпокрильці, зазвичай, високо під дахами. У минулому їх часто можна було зустріти в лісах, де птахи займали дупла чорного дятла. Нині, коли в природі стало менше комах, серпокрильці – більш рідкісні.
У другій половині 1980-х одна з таких колоній існувала у Поліському заповіднику поблизу заплави р. Жолобниця. При появі людини птахи імітували атаку: летіли на високій швидкості з верещанням мені в лоб, а потім за пару метрів змінювали напрям польоту і швидко проносились над головою. При цьому зрідка на голову могла прилетіти біла плямка посліду….
Розвиток молодих особин відбувається повільно і залежить від інтенсивності та можливих пауз в годівлі. За умов похолодання пташенята можуть отримувати мало їжі або і взагалі обходитись без неї. При цьому навіть дорослі птахи можуть впадати в оціпеніння зі зниженням рівня життєдіяльності. Тому пташенята у гнізді можуть перебувати в межах 33-56 днів.
Серпокрильців часто гублять від неправильної перетримки у неволі. Знайденого стрижа необхідно помістити в картонну коробку. В природі ці птахи полюють винятково комахами, котрих ловлять у повітрі широким ротом, як сачком. Зерно, м'ясо, креветки, сир, не кажучи про терту моркву, шкідливі для стрижа. Не можна годувати їх і «опаришем», котрий використовують рибалки. Мучний черв – мабуть найкращий варіант. В природі можна наловити кобилок (коників, саранчу), назбирати мурашиних яєць.
Проблема в тому, що такої їжі стрижу потрібно немало. У природі цей птах може з’їдати комах до третини власної ваги. Перше правило при огляді будь якого підібраного птаха: обстежити пальцями кіль- грудинку. Коли вона округла вгодована, то все добре. У разі гострої грудинки – птах ослаблений (можливо, тривалий час пройшов після травмування) чи хворий.
Для серпокрильця не підходить правило, котре спрацьовує для дрібних горобиних птахів чи тих же сов: не підбирати птахів-злетків, котрих підгодовують дорослі птахи. Стрижа дорослі птахи не можуть годувати на землі. Тому звідти молодого серпокрильця необхідно забирати. Знайти гніздо стрижа у якомусь вузькому проході десь високо під дахом, щоби повернути туди пташеня, теж нереально. Пташенята у стрижа не вчаться літати – вони відразу ж летять.
Визначити лежачого на землі серпокрильця досить просто – у нього крила довші від хвоста на 2-3 см. Стриж не здатний ходити по поверхні. В птаха майже відсутні м’язи нижніх кінцівок. Він може дуже повільно пересуватись з допомогою ніг і крил. Людина часто намагається підкинути вгору нелітаючого стрижа, щоби допомогти йому злетіти. Цього робити не можна. Не варто випускати в політ стрижа з рук. Птах може полетіти від вас, як від джерела небезпеки, вдаритись у якусь перешкоду і травмуватись. Злетіти він має у спокійній для нього обстановці. Перш ніж злетіти, стриж уважно вивчатиме можливий шлях прольоту. Для цього найкраще його повісити на стіну будівлі десь на висоті у три метри. Коли стриж сидить на стіні будинку спокійно, не викручує голову і не оглядається, то його ще рано випускати.