Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОРИВ ТА ІДЕАЛЬНИЙ СПОСТЕРІГАЧ

Існує хибне уявлення, що цілком і повністю робота заповідників вичерпується охороною природи. Достатньо намалювати на місцевості кордони об’єкту ПЗФ, встановити за ними інформаційні знаки та шлагбауми, набрати та підготувати службу охорони й розпочати чергування. Все інше за тебе зробить природа. Це не так.

Заповідник – це установа, яка проводить постійні спостереження за станом природного середовища. Результати цих спостережень лягають в основу процедур менеджменту території та плану дій відносно окремих компонентів середовища – популяцій та оселищ тварин, лісів, водних об’єктів та іншого. Крім того, дані про стан природного середовища мають самостійну цінність для наукових досліджень у сфері екології та екологічної політики державного і регіонального рівня.

Останні десятиріччя виявили дефіцит інформації про стан чисельності та розповсюдження багатьох видів ссавців, але насамперед це стосується хижаків та копитних. Органи державного управління опинилися в ситуації, коли нема чим обґрунтовувати рішення щодо управління дикими тваринами. Це стосується всіх сфер управління – охорона, регулювання чисельності та використання. Як приклад, можна навести ситуацію з лосем, який за короткий час був занесений у Червону книгу, потім виведений з неї, але невдовзі знову відновив свій статус. Суб’єктивні оцінки – «тварин багато або мало» - вже нікого не задовольняють. Прості пояснення – «вовки з’їли оленів» або «була тепла/холодна зима» – не працюють. В умовах перетворення землекористування та структури розселення з одного боку та змін клімату – з іншого. Ми опинилися в ситуації «поля невизначеності», і це слід прийняти. Фактично нам потрібно заново відкривати нашу країну. Працівники установ ПЗФ в цій справі знаходяться на першій лінії. 

Збір інформації про стан великих ссавців виконують підрозділи, які працюють та знаходяться безпосередньо на території заповідника – науковці, служба охорони, єгері. В більшості випадків арсенал методів та засобів, якими збирають інформацію про стан популяцій та чисельність тварин, не змінився з середини 19 ст. Як тоді, так і сьогодні головними методами при польових роботах є пряме спостереження та фіксація слідів життєдіяльності. Як тоді, так і сьогодні дослідник при собі обов’язково має бінокль, мірну рулетку, блокнот з олівцем та польовий визначник. Щоправда, сьогодні цей арсенал посилено високопрохідним транспортом, GPS-навігатором, квадрокоптером та тепловізором. Однак це не вирішує головної проблеми – ключовим елементом у зборі інформації є людський фактор. І сьогодні багато залежить від виконавця – його підготовки, досвіду та мотивації.

Загальний тренд сучасних технологій – зменшення людського фактору. Там, де можливо, людський труд замінює автоматика. Тим самим зменшується вірогідність помилки та збільшується загальна надійність процесів.      

Фотопастки є таким технологічним проривом в методах досліджень тварин у природному середовищі. Фотопастка фіксує присутність тварини незалежно від часу доби та погодних умов. Фотопастка не займає багато місця, не показує свою присутність і не лякає тварин. Фотопастка – ідеальний спостерігач, який скрупульозно та об’єктивно фіксує події реальності.

Фотопастки надають дійсно об’єктивну інформацію, яка легко формалізується. Обробка цієї інформації – це перший крок на шляху модернізації роботи наукової частини заповідника. Великий масив інформації потребує сучасних засобів обробки: ГІС, бази даних, пакети статистичного аналізу.

Наш Заповідник, мабуть, наймолодший заповідник в Україні. Але вже в другому томі Літопису природи  нас є розділ «Моніторинг тваринного світу за допомогою фотопасток».

 У цьому році  вже реалізовано два проекти, де основним методом є дослідження за допомогою фотопасток. На жаль, ми й досі лишаємося одним з небагатьох заповідників країни, які використовують цю сучасну технологію. Свою місію ми бачимо у широкому використанні сучасних технологій та наданні дійсно якісної інформації про стан навколишнього середовища.






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua