Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ЦІКАВО – ПРО БОЛОТНУ РЕПТИЛІЮ

Болотна черепаха на Поліссі стає все більш рідкісною. Зовнішність цієї тварини всім відома й сплутати її з іншим видом неможливо. Довжина панцира або карапакса у цієї рептилії може сягати 23 см. На щелепах немає зубів, їх роль виконують гострі рогові пластини. Між пальцями розвинуті плавальні перетинки.  Тривалість життя – кілька десятків років і більше. Заселяє неглибокі спокійні водойми, тримається на невеликій глибині, повзає дном або плаває. Плаває досить швидко і спритно. Під водою здатна перебувати тривалий час – до 15-20 хв і більше. Тваринка полюбляє періодично погрітись на сонці. Всеїдна. У меню – молюски, личинки комах, дрібні ракоподібні. Іноді полює на рибу та земноводних. Може поїдати падло. Статевої зрілості досягає у віці 6 - 8 років, при довжині панцира 9-12 см. Наприкінці квітня – на початку травня – шлюбний період, котрий проходить спокійно.

У середні віки у Європі м'ясо болотної черепахи вживали у їжу, особливо під час посту, оскільки його вважали, як і м'ясо риби, пісним. В Україні і Поліссі цих тварин ніколи не їли.

Черепаха – необхідний елемент дикої природи. Вона корисна, бо підтримує необхідні ланцюжки живлення. Традиційно користь рептилії пояснюють знищенням личинок комарів чи хворих риб. З незрозумілих причин тварина може заблукати й відійти від рідної водойми не  лише на сотні метрів, але й на кілометри. Так, досить великий екземпляр був знайдений у Чорнобильському біосферному заповіднику за 5 км від найближчої водойми.

Браконьєри виловлюють цих тварин у природі для продажу. Такі оголошення можна знайти в інтернеті.

Зменшення популяції нашої болотяної черепахи викликане не тільки обсиханням малих водойм і водотоків, але і відловом та триманням у неволі. Найбільш вразливі плазуни під час відкладання яєць, коли масово виповзають на піщані береги у пошуках добре прогрітого піску для викопування ямки та відкладання яєць. У цей час по сліду, залишеною черепахою на піску, можна легко її відшукати. У заплавах небезпечним для неї став єнотоподібний собака, у минулому – мешканець Далекого Сходу. У середовищі мисливців ця тварина більш відома як «єнот». Цей хижак дуже полюбляє шукати яйцекладки черепах.

Інколи рибалки й господарі-орендарі ставків звинувачують черепах у рибоїдстві і мало не в знищенні рибних запасів. Однак тварина не здатна ловити велику рибу. Вона – якісний санітар водойм – тих, передусім, де практикується інтенсивне розведення риби. Черепаха, на відміну від теплокровних тварин, поїдає дуже мало корму. Енергію ці холоднокровні тварини не витрачають на обігрів тіла, а тому їжі їм потрібно в десятки разів менше чим тим же ссавцям чи птахам схожих за розміром. А ще мала рухливість і обігрів тіла сонячними променями дозволяє їм не відчувати голоду по кілька тижнів у природних чи штучних умовах.

Нині черепахи є популярним об'єктом для розведення у приватних тераріумах. Утримувати болотну черепаху порівняно непросто: багато цих рептилій просто гине  від некваліфікованого догляду.

Тому не рекомендується брати черепах, як, до речі, й інших тварин з дикої природи й тримати їх у неволі.

У минулому черепаха була звичайним видом на Поліссі. Нині для рептилії настали непрості часи. Вид занесений до Міжнародної Червоної Книги як уразливий та до Червоної книги Білорусії.










Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua