Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури Метеорологічні дані ми у facebook t.me/zapovidnyk instagram






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Лунь лучний (Circuspygargus)

Лунь лучний (Circuspygargus)– рідкісний гніздовий вид Заповідника.

Перших мігруючихптахів (а це самці)спостерігали на початку квітня.

Шлюбні ігри розпочинаються наприкінці квітня й у травні: самець переслідує самку або сам літає над гніздовою ділянкою. У цей час він робить різкі повороти й іноді кричить.

Гніздові ділянки луня лучного знаходили на вологих луках у долинах річок, на заболочених пониззях, біля заплав, порослих розрідженими кущами верби. Також територіальні пари спостерігалися на сухих луках та перелогах.

Особливістю всіх «світлих лунів», до яких відноситься і лунь лучний, є слабко виражений гніздовий консерватизм, тобто неприв’язаність до постійних місць гніздування, особливість міняти з року в рік гніздові ділянки. Тому чисельність птахів на одній ітій же території може суттєво мінятися по роках.

Луні лучні гнізда розташовують на землі під прикриттям високої трави чи бур’яну. Іноді облаштовують їх у розріджених заростях очерету. Невеликі й незграбні гнізда складаються зістебел бур’яну та гілок кущів. Лоток складається з більш м’яких стебел рослин – соломи, іноді пір’я самки.У кладці 3 - 4 яйця, рідко – 5 і, як виняток, 6 яєць. Насиджувати самка починає з першого яйця, тому пташенята в гнізді мають різний вік.

За літературними даними, тривалість насиджування становить 28-30 діб. Доки самка насиджує кладку або обігріває пташенят, самець забезпечує сім’ю їжею. Побачивши самця, який несе поживу до гнізда, самиця вилітає йому назустріч. У повітрі відбувається передача здобичі, і самка повертається до гнізда. Іноді вона сідає в 50 - 100 м від гнізда, де поїдає здобич чи оскубує її, якщо це птах.

Пташенята перебувають у гнізді 35 - 40 діб. Ще не розпочавши літати, вони розповзаються по невеличких коридорах у траві. Під час обстеження гнізда пташенята таким чином ховаються і від людини. Після повного вильоту з гнізда молодь разом з дорослими птахами живуть на гніздовій ділянці, де батьки підгодовують та навчають їх полювати.

У живленні луня лучного виявлено дрібних птахів та гризунів, ящірки, зрідка – великі комахи. Полює він, літаючи низько над землею.

На території Заповідника гніздується до 10 пар. Але рік від року чисельність пар може варіюватись.

Відлітати луні починають досить рано. Першого мігруючого птаха ми спостерігали на початку другої декади серпня. У серпні зустрічаються рідко. Це поодинокі птахи, які мігрують або повільно відкочовують.

Більшість птахів реєстрували в першій та на початку другої декади вересня. Останні птахи спостерігаються в кінці вересня. Мігрують поодинці або парою. Висота міграції, зазвичай, від 1 до 100 м. Напрямок міграції − південь та південний захід.Райони зимівлі лунів лучних, що походять з європейської частини ареалу, розміщені в Екваторіальній та Південній Африці.На території України гніздиться приблизно – 2-3 тис. пар.




















Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua