СЕМІНАР «Оцінка шкоди довкіллю. Післявоєнне відновлення» Вчора в
Український гідрометеорологічний центр відбувся третій публічний захід в рамках реалізації проекту ГЕФ-ЮНЕП «Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження».
Надсучасна, глибока і різнопланова тема руйнівного впливу війни на екосистеми України загалом та природоохоронних територій зокрема, складність моніторингу й оцінки цього впливу, перспективи післявоєнного відновлення – все це вимагало від доповідачів фахового рівня розуміння й вивчення проблеми.
Саме тому інформаційно-пізнавальний осередок семінару склали виступи дванадцятьох спеціалістів й експертів в галузі охорони довкілля.
Десятки інших учасників – представники наукової спільноти, вітчизняних і міжнародних наукових та природоохоронних установ, громадських організацій, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування – взяли активну участь в обговоренні, коментуванні, зрештою – отримали важливу інформацію для подальшого опрацювання.
Уявлення про масштаб й актуальність заходу дають самі доповідачі та теми представлених ними виступів.
Еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська розкрила конкретику доповіді «Вплив воєнних дій на довкілля: моніторинг та довкілля; завідувач лабораторії флори та фауни ЧРЕБЗ Олександр Борсук розповів «Про наслідки війни для Чорнобильського заповідника та постокупаційні виклики»; старший експерт з оцінки впливу на довкілля Команди підтримки реформ при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України Оксана Абдулоєва детально зупинилась на «Оцінці школи довкілля внаслідок збройної агресії проти України: ключові напрацювання, результати в потреби у найближчій перспективі»; голова ВГО «Асоціація природоохоронних територій України Микола Стеценко розкрив деталі й суть «Заповідної справи у повоєнній Україні»; провідний науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Павло Гольдин детально окреслив «Розвиток впливу російської війни на біоту Чорного моря і його берегів» тощо.
Міжнародний науковий світ на семінарі був представлений доповідями професора Університету сталого розвитку Еберсвальде П’єром Ібіш «Питання відновлення екосистем» та координаторки проекту в цьому ж Університеті Анжелою Діхте «Моделі сталого розвитку під час війни – перші результати семінару з українськими біосферними заповідниками».
Конструктивна й фахова атмосфера семінару дала змогу узагальнити, зібрати воєдино вже існуючу інформацію, що в майбутньому допоможе розробити нові методики визначення шкоди й порядок максимального відшкодування збитків довкіллю, завданих бойовими діями.